1) Znamená pro vás nový občanský zákoník také nové obchodní příležitosti? Jsou pro vás nové instituty z tohoto hlediska zajímavé?

 

Richard Baček

Country General Counsel, Siemens Česká republika

1) Pro obchodní společnost s naším portfoliem výrobků a služeb nový občanský zákoník žádné přímé nové obchodní příležitosti nepřináší. Přináší ale vyšší míru flexibility do smluvních vztahů, což Siemens vítá. Na druhou stranu, tato flexibilita vede k vyšším nárokům na proces managementu smluv, u kterého je zvýšené riziko aplikace nechtěných smluvních podmínek.

 

Josef Kuchař

vedoucí právního úseku,
AXA Česká republika

1) Co se týká konkrétních institutů NOZ, zvažujeme samozřejmě možnost jejich využití ve všech podnikatelských aktivitách, jimž se naše společnost věnuje. Jako příklad bych mohl uvést třeba možnost využít nového režimu náhrady škody, kdy NOZ v § 2951 odstavec 1 stanoví, že primárně se škoda nahrazuje uvedením do předešlého stavu (oproti dnešnímu § 442 odstavec 2, podle něhož se škoda hradí primárně v penězích). Pokud bychom se v budoucnu rozhodli tuto změnu využít, mohli bychom patrně alespoň částečně eliminovat negativní důsledky činnosti tzv. crashunterů, kteří v některých případech zneužívají složité situace osob poškozených při dopravní nehodě a uměle navyšují rozsah jejich škod za účelem získání finančního plnění od pojišťoven zejména z pojištění odpovědnosti za škodu. Poskytnutím náhrady škody namísto našeho pojištěného nikoliv v penězích, ale uvedením v předešlý stav, bychom měli možnost mít výši vyplácených plnění lépe pod kontrolou.

Jako další příklady využitelných změn mohu uvést možnost jednostranné změny obchodních podmínek dle § 1752 NOZ, možnost vytvoření a nabídnutí nových produktů v oblasti odpovědnostního pojištění, které by kryly i nároky na náhradu škody z titulu, jež dosavadní právní úprava nezná atp.

Celkově zhodnoceno ale musím říci, zejména s ohledem na průběh legislativního procesu k doprovodné legislativě k NOZ a aktuální ústavněprávní aspekty tohoto procesu, s ohledem na poměrně velké otazníky expertů nad celou řadou ustanovení NOZ a vzhledem k tomu, že nová úprava zasáhne nekompromisně vše, nejen podnikatelské subjekty, ale všechny občany a jejich běžný život, považuji nabytí účinnosti NOZ v takto připravené podobě a v tomto čase za velmi rizikové, zbytečně revoluční a ve svých důsledcích za nesprávné. Myslím, že období legisvakance nikoliv pouze ve vztahu k NOZ, ale k celé doprovodné legislativě, tj. k celkovému obsahu rekodifikace, mělo být výrazně delší a podstatná část nedostatků, mezer a nejasností měla být v tomto období nalezena, prodiskutována a odstraněna. To se bohužel nestalo a budoucnost je tak z mého pohledu sice plná "příležitostí", ale dle mého názoru zejména zbytečných rizik a všudypřítomné nejistoty. Domnívám se, že většina podnikatelských subjektů by právě určitou míru dlouhodobé jistoty a stability v právní oblasti uvítala.

Související