Poslanci se v úterý sešli na v pořadí páté schůzi, aby nastartovali legislativní proces několika stěžejních právních předpisů. Pokud by se jim podařilo všechny schválit a dosáhnout jejich účinnosti, znamenalo by to několik zásadních změn ve fungování státního aparátu.

Mediálně nejsledovanější jsou především dva předpisy. První je novela Ústavy rozšiřující pravomoci NKÚ tak, aby mohl dohlížet na územněsamosprávné celky a státní a polostátní firmy. Druhým ostře pozorovaným zákonem je novela tzv. služební zákon, jenž by měl přesně stanovit hierarchii a kompetence ve státních úřadech a v důsledku vést k "odpolitizování" státní správy.

Zákonodárci se budou ale zabývat také dalším neméně podstatným zákonem o registru smluv. Ten by měl v ideálním případě zavést povinnost zveřejňovat veškeré státem uzavírané smlouvy na internetu.

Všechny tyto předpisy budí pozornost také občanské společnosti, která je patrně nejhlasitěji zastoupena platformou Rekonstrukce státu. Sdružení mnoha občanských spolků a iniciativ se usiluje od svého založení o zmobilizování politické vůle směrem k přijetí devíti hlavních zákonů, jež by měly vést ke snížení korupce a zvýšení transparentnosti. A zmíněné zákony  patří mezi ně. Podle svých slov chce platforma sehrát roli tvůrce kompromisu mezi poslaneckými kluby tak, aby výsledné zákony byly co nejkvalitnější.

"Mělo by dojít ke zpracování analýzy finanční náročnosti a vytvoření konkrétního plánu implementace zákona. Koaliční strany by měly vytvořit jediný komplexní pozměňovací návrh, aby ve třetím čtení nedošlo k nepřehlednému "cupování" novely individuálními pozměňovacími návrhy," tvrdí o služebním zákonu v tiskovém prohlášení Rekonstrukce státu.

Návrh zákona o registru smluv považují zástupci Rekonstrukce státu za kvalitní, ovšem obavájí se o jeho podobu kvůli "chimérám" a "pověrám", které ohledně něj podle jejich slov panují.

Kromě zmíněných norem bude sněmovna jednat také o novele jejího jednacího řádu.

Související