Kdo by čekal, že hlasování při dvacáté schůzi Senátu již bylo po schválení Poslaneckou sněmovnou jen formalita, mýlil by se. Opozice se nevzdávala, nejprve marně navrhovala o zákonu vůbec nehlasovat, následná debata trvala několik hodin. ODS dokonce v jejím průběhu svolala v Senátu tiskovou konferenci svého vedení a znovu opakovala, jak nový zákon uškodí českým podnikatelům.

Úvod senátorské rozpravy však patřil ministru financí Andreji Babišovi. Označil zákon za mediálně nejexponovanější za poslední roky, přesto senátorům zopakoval již všeobecně známá fakta o zvýšení příjmů do státní pokladny o osmnáct miliard korun a zamezení daňovým únikům u nepoctivých podnikatelů. "Má tvořit pevnou dělicí zeď mezi těmi, kdo daně odvádějí, a těmi, kdo na daních podvádějí," přesvědčoval Babiš členy horní komory.

V následující debatě převažovali, podobně jako v poslanecké sněmovně při projednávání zákona, představitelé opozice. Pouze Zuzana Baudyšová za hnutí ANO se na začátku debaty postavila za svého stranického šéfa, ale spíše jen zopakovala Babišova slova a vyjádřila mu podporu. "Nechci zde zmiňovat Čapí hnízdo, to sem nepatří," uzavřela svou řeč.

Opozice naopak současnou kauzu ministra Babiše s dotacemi pro rekreační sídlo Čapí hnízdo zmiňovala opakovaně a někteří na ní dokonce svoji řeč stavěli. "Všichni se shodneme, že daně se mají platit. A já dodávám, že ani dotační podvody se nemají dělat," začala Veronika Vrecionová z ODS.

Více exaktně mluvil odpůrce schvalovaného zákona, nezařazený poslanec Ivo Valenta. Uvedl, že daňové úniky u nás činí sto miliard korun ročně, na čemž se drobní podnikatelé podílejí pouhými sedmi procenty. "Zákon také umožňuje storno odeslané platby v neomezené míře, čímž se stává zcela bezzubým," dodal Valenta.

S poněkud kompromisním řešením přišel senátor Jan Veleba. Radil sice zvednout ruku pro zákon, ten však okamžitě novelizovat. "Navrhuji schválit a modernizovat zákon v ovzduší zklidnění formou novely," řekl.

Předseda ODS Petr Fiala na tiskové konferenci potvrdil, že záměr opozice napadnout schválený zákon u Ústavního soudu trvá. "Nebudu se zavazovat, v jaké formě to nakonec podáme. Ladíme nyní s právníky, jak nejlépe dosáhnout výsledku," řekl.

Poslanecká sněmovna zákon schválila 10. února – poté, co koaliční poslanci odhlasovali omezení příspěvků v rozpravě, čímž zamezili opozičním členům sněmovny protahovat schválení EET řečnickými obstrukcemi. Utnuli tím 43 hodin trvající debatu o novém zákonu. Právě to považuje opozice za porušení jednacího řádu a vlastní schválení zákona je tak podle ní nezákonné. Chce proto elektronickou evidenci tržeb napadnout u Ústavního soudu.

Pokud opozice se stížností neuspěje, čeká už zákon jen na podpis prezidenta Miloše Zemana, který přitom už dříve vyslovil EET podporu. Následovat má podle ministerstva financí přibližně sedmiměsíční lhůta, během níž se bude testovat technické zařízení nového systému. Ministerstvo proto předpokládá, že by zákon mohl nabýt účinnosti do konce letošního roku.

Související