Občan předvolaný na Policii ČR a vypovídající jako svědek, osloví vyslýchajícího " pane vyšetřovateli". Vyslýchající mu však oponuje: "Nejsem vyšetřovatel, jsem policejní rada." Kdo z nich má pravdu? Odpověď dává trestní řád, který uvádí, že orgány činnými v trestním řízení se rozumějí soud, státní zástupce a policejní orgán (§ 12 odst. 1). Tudíž se mýlil vyslýchaný i vyslýchající. Trestní řád totiž od 1. 1. 2002 ponechal nadále vyšetřování, avšak zrušil vyšetřovatele, které začlenil do Služby kriminální policie a vyšetřování. Podle zákona č. 265/2001 Sb. vyšetřování nekonají vyšetřovatelé, nýbrž pouze policejní orgány.
Pouze do konce roku 2001 znal zákon vyšetřovatele jako orgán činný v přípravném řízení konající vyšetřování. Tomu také odpovídalo jeho oslovení "pane vyšetřovateli". Od počátku roku 2002 však existuje jen "policejní orgán". Pokusy o vytvoření ženského rodu označení policejního orgánu pak totálně ztroskotaly. V resortu vnitra a potažmo Policie ČR se ukázala potřeba odlišit navenek "policejní orgány konající vyšetřování" od jiných "policejních orgánů", které vyšetřování nekonají. Proto bylo vytvořeno interní označení "policejní rada" pro dřívější vyšetřovatele, tedy pro současné "policejní orgány konající vyšetřování". Interní pojem "policejní rada" však neruší ani nenahrazuje pojem "policejní orgán".
To, že "policejní orgán" nahradil "vyšetřovatele", ví jen málokdo. Občané však každodenně slýchají pojem "policejní rada" a k němu jako synonymum "vyšetřovatel", i když ani jedno z těchto označení dnes nemá oporu v zákoně. K výslechu zvou obviněné, obhájce, svědky i znalce výlučně policejní radové, nikoliv policejní orgány. Ostatně o vyšetřovatelích hovoří a píší v současnosti i členové vlády, včetně ministra vnitra. Nová ředitelka Služby kriminální policie a vyšetřování pak v rozhovoru uvedla, že "bývalí vyšetřovatelé jsou dnes podle trestního řádu policejními rady" (Právo 10. 4. 2003). Důsledkem tohoto přístupu je, že se pojem "policejní orgán" v praxi v podstatě neužívá, a to ani v úředním styku. Přitom toto označení bylo prosazeno do trestního řádu proti vůli někdejšího Úřadu vyšetřování a bývalých vyšetřovatelů, kteří byli označováni za neoprávněně privilegované policisty.
Za první republiky byla funkce policejního rady výjimečná. Od roku 2002 je policejních radů v podstatě tolik, kolik bylo do roku 2001 vyšetřovatelů. Mnohé policejní orgány konající vyšetřování se pak netají tím, že označení "vyšetřovatel" oželeli až ve chvíli, kdy jim interní předpis dal honosnější a lépe znějící označení "policejní rada".
Snad nejvýstižněji se vyjádřil loni promující magistr práv. "Vždy jsem chtěl být vyšetřovatelem. Když jsem však zjistil, že vyšetřovatelé byli zrušeni a mě by lidé oslovovali policejní orgáne, změnil jsem plány. Pak jsem zaslechl, že se pojem "policejní orgán" i na policii přestal užívat. Tak jsem se já, 24letý kluk, stal policejním radou. Ještě, že mě nemůže potkat policejní rada Vacátko!"
Doc. JUDr. Pavel Vantuch, CSc.
advokát Brno