Základy teorie práva

Teorii práva nelze vyučovat pouze na základě původních a mnohdy moderní právní vědou překonaných dogmat. Jistě i proto se autoři vysokoškolské učebnice Miloš Večeřa, Jana Dostálová, Jaromír Harvánek a Drahomíra Houbová zaměřili na velmi důležitou a aktuální oblast studia práva, na základy teorie práva, které jsou předmětem soustavného zkoumání a nového poznání, potřebných pro výuku teoreticko právních disciplín na právnických fakultách.

Publikace navazuje na historickou tradici brněnské právnické fakulty z dob první republiky, kdy, reprezentovaná významnými právními teoretiky, výrazně přispěla k rozvinutí zejména normativní teorie práva. Přínos knihy je také v tom, že ačkoli vychází z klasického pojetí a dělení zmíněné právní disciplíny, myšlenkově navazuje na moderní poznatky právní vědy. Ze seznamu uváděných pramenů je patrné, že čerpá z široké škály nejen světových autorů, z nichž lze pro příklad jmenovat H. L. A. Harta, R. Dvorkina, O. Weinbergra, známé novátorským přístupem k právní teorii a hodnocení práva, ale také z autorů českých, působících na právnických fakultách v minulosti i současnosti.

Publikace se nezaměřuje úzce jen na určitou oblast právní teorie. Tím, že využívá poznatky různých právních škol a současné reality, poskytuje ucelený přehled a je předpokladem, že čtenář po jejím prostudování získá dostačující informace, aby se dokázal orientovat v postulátech právní teorie a v různých teoreticko-právních směrech.

Text autoři obsahově logicky rozčlenili do dvanácti kapitol. První uvádí pojem práva, jeho podstatu a vznik a popisuje také systém právní vědy. Druhá se věnuje systému práva a jeho základnímu členění, třetí seznamuje s termíny právní kultura a pramen práva. Ve čtvrté kapitole se autoři zaměřili na koncept, základní podoby, modely a základní principy právního státu. V páté kapitole popisují proces tvorby práva z pohledu různých teorií, vysvětlují tvorbu práva ve vlastním slova smyslu a ukazují také na možné nedostatky při tvorbě práva. Obsahem šesté kapitoly jsou právní normy, zejména z pohledu pojmu, obsahu, struktury, působnosti, aplikovatelnosti a efektivnosti. Sedmá kapitola rozvádí interpretační proces práva: zabývá se především pojmem, hledisky, klasifikačními postupy interpretace práva a metodami výkladu. V osmé kapitole nalezneme popis realizace práva, otázky jeho působení a faktory ovlivňující dodržování práva.

Devátá kapitola popisuje právní vztahy, jejich charakteristiku a vysvětlení pojmů jako jsou právní skutečnosti, subjekt, objekt a obsah právního vztahu. Desátá kapitola přibližuje aplikační proces práva a zabývá se zejména pojmy aplikace, aplikační proces, individuální právní akt a analogie práva. Jedenáctá kapitola zaměřená na právní odpovědnost, popisuje zejména otázky pojmu právní odpovědnosti, porušení právní povinnosti, klasifikaci deliktů, zavinění a subjektivní a objektivní odpovědnost. Závěrečná dvanáctá kapitola se zabývá právními zárukami zákonnosti. Vysvětluje především pojmy zákonnost a právní záruka zákonnosti a klasifikuje nejdůležitější právní záruky zákonnosti.

Posuzovaná učebnice splňuje z hlediska obsahu veškeré požadavky na vysokoškolskou učebnici. Bezesporu to zhodnocuje rovněž čistota terminologie. Současně má výbornou úroveň po stránce technické, jazykové, stylistické a grafické. S moderním zpracováním koresponduje zařazení multimediálního textu doplněného otázkami, který mohou studenti využít jak k vlastní kontrole znalostí, tak k procvičování, což jim umožní lépe porozumět obsahu a zvýšit tak efektivitu učení.

Zřejmě šíře záběru autorů a omezenost rozsahu zřejmě způsobila, že věnovali poněkud menší pozornost vztahu práva a morálky, ale také jiným neprávním systémům norem uplatňovaným ve společnosti, jakož i přirozenému právu, které nabývá v současnosti na významu. Vhodné by také bylo širší rozvedení souvislostí mezinárodního práva soukromého s ohledem na členství České republiky v EU. Na druhé straně toto vše může studenta inspirovat k dalšímu bádání, a to nejen v publikacích uvedených v seznamu pramenů. Velice přínosný je schematický popis anglosaského právního systému, který začíná pronikat do tradiční evropské koncepce práva. Jako celek je možné vydání této nové učebnice jen přivítat a hodnotit ji velice kladně.


Jiří Tuza
MU Brno
Související