Důvodová zpráva k návrhu nového zákona o územním plánování a stavebním řádu1) počítala dokonce s tím, že by se zástupce veřejnosti účastnil i dílčích jednání při samotném pořizování územně plánovací dokumentace2) (důvodová zpráva k § 24 návrhu stavebního zákona) a zdůrazňovala, že zástupce veřejnosti bude mít možnost podat správní žalobu k zajištění soudní kontroly nad výkonem veřejné správy3) (důvodová zpráva k § 5 návrhu stavebního zákona). To se nakonec součástí platné právní úpravy nestalo a praxe ukázala, že se jedná o poměrně bezzubý a navíc zbytečně komplikovaný institut. Svůj podíl na stávající situaci má také dosavadní restriktivní rozhodovací činnost Nejvyššího správního soudu v této oblasti. Přesto však v jednom z nedávných rozhodnutí Nejvyšší správní soud zaujal názor, který situaci alespoň zmírňuje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.