Funkce náměstka ministra spravedlnosti pro úsek justiční a legislativní se neformálně nazývá "supernáměstek". Michal Franěk, který se tohoto postu ujal v březnu, má totiž pod sebou vedle přípravy zákonů i celou justici. Na rozdíl od svého předchůdce Roberta Pelikána ovšem nemá politické ambice. "Jako úředník jsem zvyklý na to, že plním zadání svých šéfů," tvrdí.

Proč jste kývl Robertu Pelikánovi, že budete jeho náměstek?

Dlouhá léta jsem působil na ministerstvu financí, kde jsem se věnoval regulaci finančních trhů. Tvorbě právních předpisů v této oblasti. V momentě, kdy jsem loni na podzim dostal nabídku přejít na ministerstvo spravedlnosti, jsem to bral jako výzvu. Chápal jsem to jako logický profesionální posun.

Tehdy jste ale "jen" vedl legislativu. Teď budete mít pod sebou i justici.

Je to velmi zajímavá oblast a můžeme dokázat hodně zajímavých věcí. Ačkoli musím říci, že do toho jdu s velkou pokorou a vědom si sama sebe jako člověka nedokonalého a člověka, který se musí učit věci za pochodu.

Dokážete justiční agendu vůbec vstřebat?

Bude to chvíli trvat, ta agenda je opravdu velmi rozsáhlá. Mám tam od toho schopné podřízené. Musejí mi pomáhat.

Spoléháte se tedy v této oblasti na Kláru Cetlovou, vrchní ředitelku justiční sekce?

Samozřejmě, stejně jako na ředitele a ostatní pracovníky.

Jste úředník, nebo politik?

Zásadně úředník. S patnáctiletou praxí ve státní službě.

Úředníkem byl Robert Pelikán jednu dobu taky...

Já nikdy nebudu politikem. Nejsem v žádné straně ani hnutí.

To je posun oproti náměstkům v minulosti. František Korbel, Hana Marvanová nebo Robert Pelikán šli někdy po své ose.

Je možné, že tam byly výrazné osobnosti. Já se považuji za výkonnou sílu. To Robert Pelikán je ministr, můj šéf. Jako úředník jsem zvyklý na to, že plním zadání svých šéfů. Dělám jim třeba i interní oponenturu a říkám svůj názor, ale ve výsledku splním to, co chce ministr. Ono to mimochodem zapadá do nastávajícího rámce služebního zákona, kde se počítá s tím, že náměstkové, kteří vedou sekce, jsou prostě úředníci.

Služební zákon tedy na spravedlnosti berete velmi vážně.

Ona ho musejí brát vážně všechna ministerstva. Je to fakt. Ať už existuje, nebo ne, já prostě politik a straník nejsem.

Je pravda, že budete mít za úkol zejména lobbovat u poslanců, jak psala média v souvislosti s vaším nástupem?

To nevím, že to o mně psala, ale není to pravda. Já se s poslanci budu často stýkat, ale to je součást mojí standardní práce, protože ministra zastupuji na jednáních některých parlamentních orgánů.

Jak vypadá ministerská legislativa, hýbete se někam dopředu?

Pan ministr již veřejně avizoval, že bychom se mohli docela rychle pohnout dopředu u zákona o státním zastupitelství. S různými odborníky taky diskutujeme návrhy na změny insolvenčního zákona. Na veřejnosti se objevují konstatování o insolvenčních mafiích a podobně. Potřebujeme si identifikovat, kde je chyba. Jestli v legislativě, nebo v dohledu. Intenzivně pracujeme i na novele exekučního řádu. Tam jsme navíc již některé nápady, které byly připravené na ministerstvu, dali po dohodě s poslanci do jejich poslaneckého návrhu.

To se mi nezdá argumentačně odlišné od předchozího vedení resortu. Diskutujete, identifikujete...

To, že se něco identifikuje, ještě neznamená nic špatného. Pokud chcete psát zákon, je vhodné si nejprve říct, co je v něm špatně. A to je ten proces identifikace. Není možné si sednout ke stolu a přes noc něco napsat a pak s tím jít ven. Nemohu dobře napsat nový zákon či novelu, dokud přesně nevím, v čem je chyba či problém.

Dobře, ale o problémech v oblastech, které jste popsal, víme už od nástupu Heleny Válkové. Kdy bouchnete do stolu?

V nejbližších týdnech se dočkáte. Se státními zástupci jsme měli několik dlouhých jednání a postupně došlo ke sblížení pozic. U exekučního řádu máme spoustu paragrafů napsaných a v nejbližší době s ním půjdeme ven. V plánu legislativních prací jsou dané termíny a my uděláme všechno pro to, aby byly splněny. Bouchání do stolu se projeví spíše v naší dlouhodobé snaze neuhýbat z předem stanoveného směru či záměru.

To je tedy onen "tah na branku"? Pojem, který vicepremiér Andrej Babiš v souvislosti se změnou v resortu zmiňoval v médiích?

Položky nejsou v legislativním plánu vlády zbůhdarma. V momentě, kdy se snažíte napsat zákon a znáte důvody, proč tak děláte, víte, že tím k něčemu přispíváte. Je to náš cíl. Neodškrtáváme si jen položky, abychom před objektivy médií deklarovali splnění.

Jaký budete náměstek? Rozvážný, nebo po vzoru Roberta Pelikána spíš střelec?

Osobnostně jsem spíše člověk rozvážný. Na druhou stranu by jakákoli rozvážnost neměla bránit tomu přijmout rozhodnutí.

Michal Franěk

- Absolvent Právnické fakulty UK po studiích začínal v Komisi pro cenné papíry.
- V roce 2005 nastoupil na ministerstvo financí, kde od roku 2008 vedl odbor zabývající se regulací finančních trhů.
- Loni v říjnu si Fraňka stáhl ještě s Klárou Cetlovou na ministerstvo spravedlnosti tehdejší první náměstek Robert Pelikán.
- Letos v březnu Franěk Pelikána na místě náměstka pro legislativu a justici nahradil.

Článek vyšel v časopise Ekonom 2. dubna.

 

Související