Osobní bankroty se oproti loňskému roku podstatně snížily. Zatímco letos jich do konce března bylo vyhlášeno 4485, ve stejném období za loňský rok to bylo 5244. Pokles nastal také u obchodních společností. V letošním prvním čtvrtletí jich zkrachovalo 273, což je méně než ve stejné době v loňském roce, kdy jich bylo 319.

Bohužel odlišná je situace u živnostníků. Za první tři měsíce jich bankrot vyhlásilo 2119, ve stejné době loni to bylo jen 1581. Podle společnosti Vše pro insolvenci za to může konkurence velkých řetězců a špatná platební morálka.

„Vedle posilování pozic velkých společností a pozdního splácení faktur může být dalším důvodem nárůstu bankrotů živnostníků i to, že mohou vyhlašovat osobní bankrot teprve druhým rokem. Fyzické osoby mají tuto možnost už od roku 2008. V roce 2009 se počet osobních bankrotů zvýšil meziročně o 238 procent, v roce 2010 to bylo 154 procent, o rok později pak 85 procent. Růst počtu návrhů na oddlužení v Česku se zastavil až v prvním pololetí roku 2014, tedy šest let od zavedení institutu osobního bankrotu. U živnostníků je tedy možné předpokládat podobný trend,“ řekl Jan Malý ze společnosti Vše pro insolvenci.

Pokud jde o územní rozložení insolvencí, nejvíce společností bankrotuje v Praze, následují Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Nejméně jich naopak je v kraji Karlovarském a Vysočina. Nejvíce osobních bankrotů je v oblastech s vyšší nezaměstnaností, jako je Ústecký nebo Moravskoslezský kraj, nejméně jich naopak hlásí Praha, Zlínský kraj a Vysočina.

Související