O zavedení institutu hromadné žaloby se v Česku s různou intenzitou diskutuje už roky. Na významu získává vždy ve chvíli, kdy se objeví případ, v němž jde o ochranu práv většího počtu lidí. V minulosti tak debaty rozvířily například žaloby, v nichž se spotřebitelé domáhali vrácení bankovních poplatků za správu a vedení úvěru. Teď je to nově aféra Dieselgate.

V prvním případě šli nakonec obránci práv spotřebitelů cestou tisíců individuálních žalob. To některé pražské soudy zahltilo natolik, že bagatelní a z valné většiny zamítané spory řešily ještě dva roky poté, co se na ně klienti bank obrátili. V případě kauzy Dieselgate, v níž se lidé domáhají od automobilky Volkswagen odškodnění za podvody při měření emisí, se stovky Čechů připojily k žalobám v zahraničí. Věří, že boj za odškodnění ve skupině bude snazší, než kdyby museli svá práva před tuzemskými soudy hájit individuálně.

"Ekonomicky je postavení žalobců v českém právním systému ztíženo natolik, že u kauz typu Dieselgate prakticky není možné škodu vymáhat," říká David Kubloň z advokátní kanceláře KLB Legal, která Čechy ve sporu s Volkswagenem zastupuje, a dodává: "Klienti se nemohou složit ani na znalecké posudky, které v těchto sporech většinou potřebujete. Obrovskou bariérou je v českých podmínkách také povinnost hradit u každého žalovaného soudní poplatek."

Právě výpočet nákladů soudního řízení je jedním z důvodů, proč ve svém červnovém nálezu po zavedení hromadné žaloby volá i Ústavní soud. Jak významně tento institut v českém procesním právu chybí, ukázala žaloba proti územnímu plánu města Brna, kdy byly potenciálně dotčeny statisíce lidí. Absence institutu hromadné žaloby v takovýchto případech podle ústavních soudců komplikuje justici stanovování přiměřených nákladů řízení.

Soudy si nevědí rady

Hromadná žaloba skýtá v porovnání s podáváním individuálních žalob ve stejné věci i další výhody. Tak například v rámci jednoho řízení by soud vyřešil otázku oprávněnosti nároku klidně i stovek tisíc lidí. Nebylo by potřeba separátně prokazovat náležitosti žalobního návrhu a v každém jednotlivém sporu znovu provádět dokazování, jako je tomu nyní. V českých podmínkách totiž zatím platí, že rozhoduje věcně a místně příslušný soud. Jinými slovy žaloby podané ze stejného titulu může řešit i několik různých soudů najednou. A právě to se stalo ve sporu o bankovní poplatky. Žaloby se rozprostřely vzhledem k sídlu bank hned mezi několik pražských obvodních soudů. Ty pak k jejich řešení přistupovaly různě. Obvodní soudy pro Prahu 1 a pro Prahu 5 zřídily speciální senáty, které měly žaloby na banky řešit. Naopak Obvodní soud pro Prahu 4 ponechal rozhodování na jednotlivých soudcích dle běžného rozvrhu práce.

Obvodní soud pro Prahu 1 si k projednání vybral dva pilotní případy a po zamítnutí žalob a zveřejnění právních názorů Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu vyčkal, až žalobci zbývající tisíce žalob vezmou zpět. Obvodní soud pro Prahu 5 se naopak rozhodl projednat všechny případy. "To znamenalo produkování tisíců formulářových dokumentů jak na straně soudu, tak účastníků řízení. Relativní jednotnost rozhodovací praxe, kterou toto řešení přineslo, však byla vykoupena vysokými náklady na straně účastníků řízení i soudu," popsal na stránkách Bulletinu advokacie advokát spotřebitelů Petr Toman.

Rozdílný přístup soudy volily i při stanovování výše soudního poplatku. Zatímco některé přiřadily žaloby do kolonky "návrh na vydání elektronického platebního rozkazu" a žalující straně účtovaly jen 400korunový poplatek, jinde je převedly na standardní řízení, s čímž souvisela povinnost žalující strany zaplatit soudní poplatek ve výši 1000 korun. "Samozřejmě by zavedení hromadné žaloby spor o bankovní poplatky usnadnilo. Zjednodušilo by se to pro soudy, vyřešila by se otázka nákladů řízení," říká k tomu advokát Petr Němec, který žaloby kvůli bankovním poplatkům v roce 2013 rozvířil.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.