Právo na přiměřenou slevu z nájemného upravuje hned několik ustanovení občanského zákoníku.1 💬 Podle § 2208 tohoto zákona se jedná o situaci, kdy má pronajímatel odstranit vady věci, avšak bez zbytečného odkladu tak neučiní, a nájemce tak může věc užívat jen s obtížemi.2 💬 Další situace, která může založit právo nájemce na přiměřenou slevu z nájemného, je zakotvena v ustanovení § 2245 občanského zákoníku. Jde o případ, kdy se nájemce nastěhuje do bytu, který má vady, avšak pronajímatel je neodstraní. Toto platí i v případě podstatné vady v poskytování plnění spojeného nebo souvisejícího s užíváním bytu.3 💬
V tomto článku se budu dále věnovat pouze ustanovení § 2212 odst. 3 občanského zákoníku. Podle něj má nájemce právo na přiměřenou slevu z nájemného tehdy, pokud je rušen4 💬 v užívání věci nebo jinak dotčen jednáním třetí osoby, a to za podmínky, že takové jednání třetí osoby pronajímateli včas oznámil.5 💬 Uvedené ustanovení se vztahuje mimo jiné na případy, kdy je nájemce rušen i jiným nájemcem bytu v témže domě.
O rušení půjde zejména v případech, kdy nájemce nebude moci užívat věc vůbec nebo pouze omezeně. Většinou nepůjde jen o jednorázové zásahy ze strany třetí osoby, ale bude se jednat o rušení trvalejšího charakteru.
Rušení ve výkonu užívacího práva může spočívat i v obtěžování podle § 1013 a násl. občanského zákoníku.6 💬 Pokud došlo ze strany nájemce ke včasnému oznámení, trvá právo na slevu z nájemného po dobu, v níž dochází k rušení v užívání.7 💬 Avšak neoznámí-li nájemce rušení včas, ztrácí právo na slevu z nájemného za období před oznámením.
V této souvislosti je třeba ještě poznamenat, že právo na přiměřenou slevu z nájemného se promlčuje v obecné tříleté promlčecí lhůtě podle § 629 odst. 1 občanského zákoníku.
Pronajímatel má zajistit nerušené užívání
Byť má nájemce podle ustanovení § 2211 občanského zákoníku právo domáhat se ochrany svých práv sám,8 💬 mám za to, že by se pronajímatel neměl zbavovat své odpovědnosti zajistit nerušené užívání věci po dobu nájmu například tvrzením, že "nemůže lustrovat nájemníky", nebo odkazem na výše uvedené ustanovení s tím, že se může bránit přímo nájemce. Je to pronajímatel, který by měl chránit nájemce, a to prostředky, jež mu dává právní řád k dispozici. Mezi ty patří v případě potřeby i žaloba na uložení povinnosti zdržet se škodlivého jednání ze strany rušitelů, kterým pronajímatel umožnil užívat další byty v domě.
Laxního pronajímatele pak může nájemce motivovat k činnosti právě žádostí o slevu z nájemného podle ustanovení § 2212 odst. 3 občanského zákoníku.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 50 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později