Ještě občanský průkaz, vyzývá nás pracovník ostrahy za tmavým sklem. Poté, co nám vrátí doklady, se ozve zvukový signál, otevírají se mříže a my můžeme vejít do střeženého prostoru za nimi. Za asistence pracovníka ostrahy odkládáme věci do bílých košů a úspěšně procházíme bezpečnostním rámem. Po kontrole se otevírají dveře a nás se ujímá zástupce ředitele věznice na Borech Martin Černý.
Svépomocí k nové výrobě
Postupujeme chodbami a po točitém schodišti se dostáváme až do suterénu jednoho z křídel borské věznice, kde letos v březnu otevřeli nově zrekonstruovanou část pro zaměstnávání odsouzených. Konkrétně těch, které není možné s ohledem na závažnost jejich trestné činnosti nechat pracovat za zdmi věznice. Prostor, na jehož rekonstrukci se podílelo i devětadvacet odsouzených, vypadá jako dlouhá chodba rozdělená mřížemi na několik částí. "Máme tu i místnosti, které se budou využívat na vzdělávání, třeba tady bude počítačová učebna," říká Černý a ukazuje směrem k zavřeným dveřím, jež míjíme. "Ale samozřejmě, že nebudou připojeni na síť," dodává.
Halu si na osm pronajala let firma Precision Parts For Aviation (PPFA), která mimo jiné vyrábí součástky do leteckého průmyslu. Příjem z pronájmu plyne do státního rozpočtu. "Do výběrového řízení se žádná státní firma nepřihlásila," dodává Černý. Do pracovního procesu se zapojily více než tři desítky vězňů. Od prvního května mají přibýt další, kapacita pracoviště je až osmdesát lidí, kteří budou fungovat ve dvousměnném režimu.
Ukrátit prací čas za mřížemi
"Tady tomu říkáme špinavá šatna," ukazuje nám Martin Černý místnosti, které jsou nyní prázdné, jindy tu na věšácích visí pracovní oblečení vězňů. "Vezmou si tu montérky a jdou pracovat. Nazpátek projdou přes bezpečnostní rám, jestli něco nepronáší, a pak se osprchují a míří zpátky na celu," vysvětluje nám Černý, jak funguje režim "špinavé" a "čisté" šatny.
Směna pracuje od šesti hodin ráno do dvou odpoledne. Kromě klasické přestávky mají muži možnost zajít si i na pětiminutové kuřácké pauzy. "Máme tady cedulky, které si s sebou berou, když jdou kouřit," říká zaměstnanec společnosti PPFA, jenž tu je po celou dobu směny přítomen. Na cedulkách, které leží na stole u vstupu do kuřárny, je uvedeno mimo jiné číslo od jedné do šesti. "Víc jich najednou jít kouřit nemůže," doplňuje pracovník soukromé firmy. Spolu s ním na muže dohlíží i zaměstnanec Vězeňské služby.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později