Lukáš Zapletal
ředitel právních služeb Coca-Cola HBC Česko a Slovensko
Jestli někdo od novely zákoníku práce očekával revoluční změny, bude zřejmě zklamán. Realističtí pozorovatelé ale zázraky očekávat nemohli, obzvlášť po krachu jednání za minulé vlády. Z dílny sociálních partnerů nyní vzešel složitě hledaný kompromis, který je svojí povahou spíše technický. Některá ustanovení zpřesňuje, někde jen odráží vývoj reality.
Z navržené novely je vidět, že se jednací strany vyhnuly tématům, která vyvolávají větší emoce. Návrh například nově upravuje doručování písemností zaměstnancům, jinak se ale novela do zjednodušení procesu výpovědi nepouští. Stejně tak bohužel neobsahuje pevnější navázání odstupného na délku odpracované doby, což je dlouho diskutovaná věc, kterou by firmy uvítaly.
Sympatická je myšlenka sdíleného pracovního místa a uvidíme, jak to v praxi podpoří potřebný rozvoj částečných úvazků. V zákoníku práce bychom obecně rádi viděli větší pružnost, kterou dnešní rychle se měnící svět vyžaduje. Rozhodně správné je i doplnění úpravy prevence pro předcházení pracovním úrazům a nemocem z povolání.
Naopak je škoda, že se nepodařilo prosadit navázání minimální mzdy na tu průměrnou. Společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko se minimální mzda přímo netýká, všichni naši zaměstnanci vydělávají více. Nepřímo ale její zvyšování ovlivňuje celou ekonomiku, protože podnikům zdražují dodavatelské služby. V posledních letech se tak dělo zcela nepředvídatelně pokaždé, když se minimální mzda stala předmětem politického handlu. Navyšování minimální mzdy spolu s růstem ekonomiky pokládám za správnou a spravedlivou věc.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později