Lukáš Stoček
Předseda Spolku moravských insolvenčních správců a Unie spolků insolvenčních správců
Insolvenční správci jsou jediná odborná profese, která nemá svou profesní komoru. Hlasy volající po jejím vzniku sílí a důvody pro něj považujeme za tak podstatné, že se Unie spolků insolvenčních správců rozhodla zastřešit platformu, která se podílí na tvorbě podkladů pro vznik komory.
Vzniku platformy předcházela diskuse v rámci jednotlivých regionálních spolků, v níž se 70 procent našich členů vyjádřilo pro vznik samostatné komory insolvenčních správců. Zbytek se přiklonil k tomu, aby správce, kteří jsou zároveň advokáty, zastřešovala Česká advokátní komora. Ovšem stojí za povšimnutí, že mezi 70 procenty hlasujících pro zřízení nové komory byla celá řada advokátů.
V loňském roce i Česká advokátní komora navrhla, že bude zastřešovat i správce - advokáty. Argumentace, že to advokátní komora umí a má dostatečné zabezpečení pro organizaci potřebných činností, je správná. Jenže rozdělení správců na ty, kteří jsou advokáti a budou spadat pod advokátní komoru, a na ty, kteří advokáti nejsou, a budou tedy spadat pod ministerstvo spravedlnosti, je nevhodné a nastolilo by nepřípustnou nerovnost mezi správci.
Správci by měli být považováni za jednu skupinu se stejnými právy i povinnostmi a měli by spadat pod jeden společný dozorový orgán. Jejich komora jako profesní a odborná organizace s povinným členstvím by měla hájit oprávněné zájmy všech insolvenčních správců a podílet se na zkvalitňování výkonu činnosti insolvenčních správců a posilování transparentnosti insolvenčního prostředí. Komora může jednotně zajistit vzdělávání, a to všech správců v celé republice, a rovněž být oficiálním partnerem pro ministerstvo spravedlnosti. Unie spolků insolvenčních správců proto považuje vznik samosprávné insolvenční komory za zásadní.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později