Alžběta Recová zastává funkci stálé zástupkyně České advokátní komory v Bruselu. Zastoupení funguje už více než deset let, jeho poslání je ale pořád stejné − chránit zájmy českých advokátů na evropské úrovni. V rámci mezinárodního odboru České advokátní komory má stálé zastoupení na starosti velké množství úkolů − od monitoringu legislativy, která by pro advokátní obec mohla být relevantní, až po organizaci zahraničních vzdělávacích cest pro české advokáty.
Co je cílem stálého zastoupení České advokátní komory v Bruselu?
Cílem naší činnosti je především ochrana zájmů a hodnot advokátní profese v rámci Evropské unie. Klademe velký důraz na respektování demokratických hodnot a principů právního státu a snažíme se o to, aby byl hlas české advokacie považován i v jiných zemích za relevantní a byl slyšet.
Co tedy tvoří náplň vaší práce?
Náplň mojí práce je velmi široká, za základní stavební kámen mé práce lze však považovat členství České advokátní komory v Radě evropských advokátních komor. To je mezinárodní organizace se sídlem v Bruselu, která skrze advokátní komory zastupuje přibližně milion advokátů z celé Evropy. Tato organizace se dělí na 28 expertních výborů, v rámci kterých se připravují stanoviska v konkrétních oblastech, o kterých se v rámci organizace později diskutuje. Já aktuálně za Českou advokátní komoru působím ve čtyřech výborech, sleduji však i činnost všech ostatních výborů, připravuji experty na jednání a zastupuji je v případě, že se jich nemohou účastnit. Dále pravidelně jednáme s ostatními bruselskými zástupci advokátních komor z jiných zemí.
Vystudovala právo na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde je rovněž aktuálně studentkou doktorského studijního programu. Během studia poskytovala také pro bono právní poradenství v rámci obecně prospěšné společnosti Juris Pro Bono Olomouc. V roce 2015 absolvovala stáž u České podnikatelské reprezentace při Evropské unii, v roce 2016 pak u Soudního dvora EU v kanceláři soudce Jiřího Malenovského. V současné době zastává funkci stálé zástupkyně České advokátní komory v Bruselu, zároveň působí na pozici information officer za Českou Advokátní Komoru v rámci Rady evropských advokátních komor.
Co spolu řešíte?
V rámci těchto jednání se vzájemně informujeme o aktuální situaci v advokacii, plánovaných iniciativách EU a podobně. Zároveň diskutujeme o dění na národních úrovních a činnosti jednotlivých komor, kterými se můžeme inspirovat. Přesto, že je advokacie primárně apolitická, se také připravujeme na dopady politických rozhodnutí či změny legislativy, které by advokátní obec mohly zasáhnout.
Znamená to, že se účastníte i lobbingu v otázkách, které by pro advokáty mohly být relevantní?
Přesně tak. Co se lobbingu týče, ten probíhá zejména skrze Radu evropských advokátních komor. Některé zájmy českých advokátů však prosazujeme i nezávisle, zejména v oblastech, kde Rada evropských advokátních komor není schopna dostatečně rychle reagovat, nebo v otázkách, kde neexistuje mezi členskými delegacemi shoda. V takovém případě informuji představenstvo či předsedu české komory o potřebě reagovat na dané téma a následně jednám, podle stadia legislativního procesu, s příslušnými zástupci komise, parlamentu i rady. Mimoto se účastním řady jednání, konferencí a pracovních skupin, které zasedají k tématům, jež jsou pro Českou advokátní komoru aktuální či dlouhodobou prioritou.
Jaká konkrétní témata máte na mysli?
V březnu jsme například podávali nové připomínky pro jednání trialogu ohledně návrhu směrnice o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů. Také jsme připomínkovali návrh nařízení o předávacích a uchovávacích příkazech pro elektronické důkazy v trestních věcech. Tyto připomínky, týkající se zejména procesních záruk jednotlivců, advokátní povinnosti mlčenlivosti a zavedení notifikační procedury, se podařilo prosadit zejména na půdě Evropského parlamentu, legislativní proces však není u konce.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později