Lednové rozhodnutí polského Ústavního soudu, které polským ženám značně znemožnilo přístup k potratům, vyvolalo nejen v Polsku silné emoce. Již předtím totiž Polky mohly na potrat pouze ze tří důvodů. Pokud byl ohrožen život matky, kvůli nenávratnému poškození plodu odhalenému při prenatálním vyšetření nebo v případě znásilnění či incestu. Druhou možnost soudci svým verdiktem však zrušili, i přesto, že byl důvodem většiny prováděných potratů.
Je tedy možné, že Polky budou za potraty více cestovat za hranice. Již v minulosti se některé rozhodly podstoupit potrat v České republice, přirozeně se tedy otevřela diskuse, zda počty takových případů nevzrostou. Avšak v otázce, jestli se lékař v tuzemsku nedopouští prováděním interrupce cizinkám trestného činu, výklad právní úpravy není jednoznačný.
Diskriminace cizinek?
Provádění potratů je v tuzemsku upraveno v zákoně o umělém přerušení těhotenství, který však ve vztahu k cizinkám obsahuje problematické ustanovení, že se umělé přerušení těhotenství nemá provádět těm ženám, jež na území České republiky pobývají pouze přechodně. Zákon je účinný od roku 1986 a nebyl nikdy novelizován. V návaznosti na vstup a členství České republiky v Evropské unii však vznikly interpretační neshody, zda se stanovené omezení vztahuje také na cizinky, které jsou občankami Evropské unie a členských států EU. Vyhláška k provedení předmětného zákona totiž stanoví, že za přechodný pobyt se nepovažují situace, kdy mají cizinci na území ČR povolen pobyt na základě mezistátních dohod. "Za takovou dohodu považuje ministerstvo i Smlouvu o fungování EU. Spory se tedy vedou především o občanky jiných států Evropské unie, kdy v případě neumožnění podstoupit zákrok porušuje Česká republika zásadu zákazu diskriminace na základě státní příslušnosti stanovenou právě touto smlouvou," vysvětluje Lukáš Kostínek, autor novely zákona, která v Senátu zatím prošla prvním čtením.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později