Bez zájmu a pod nicneříkající zkratkou AML, tedy "Anti-Money-Laundering" byl zákonem č. 527/2020 Sb. novelizován takzvaný AML zákon. Cožpak o to, proti praní špinavých peněz jsme všichni a právní úprava kladoucí této trestné činnosti překážky je chvályhodná.
Česká advokátní komora (ČAK) uveřejnila v Advokátním deníku dne 11. února 2021 článek, jehož autorkou je Mgr. Petra Vrábliková, vedoucí oddělení pro věci kárné ČAK. Upozorňuje v něm na četné povinnosti, které z AML zákona advokátům plynou.
Pro Unii advokátů je však podstatně zajímavější to, o čem Mgr. Vrábliková, stejně jako Česká advokátní komora či její funkcionáři nepíší.
Málokdo si značně nekonzistentní novelu AML otevře, takže snadno přehlédne, že obsahuje řadu změn jiných zákonů. Zde je jejich přehled: změna zákona o hazardních hrách, změna živnostenského zákona, změna zákona o soudních poplatcích, změna notářského řádu, změna zákona o daňovém poradenství, změna zákona o advokacii, změna zákona o rozpočtových pravidlech, změna zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, změna zákona o dani z přidané hodnoty, změna insolvenčního zákona, změna zákona o vyšších soudních úřednících a vyšších úřednících státního zastupitelství, změna zákona o auditorech, změna zákona o pojišťovnictví, změna daňového řádu, změna zákona o oběhu bankovek a mincí a o změně zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, změna zákona o mezinárodní spolupráci, změna zákona o směnárenské činnosti, změna zákona o zvláštních řízeních soudních, změna zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob a o evidenci svěřenských fondů, změna zákona o zadávání veřejných zakázek, změna zákona o centrální evidenci účtů, změna zákona o realitním zprostředkování.
Podívejme se podrobněji na novelizaci zákona o advokacii, která se advokátů a advokátek bezprostředně týká. Jedná se o část sedmou novely AML, jež obsahuje několik následujících změn.
Advokáti pod kontrolou i po práci
První legislativní změna vyplývá z toho, že naprosto bez jakékoliv souvislosti se zákonem proti praní špinavých peněz byla novelou AML rozšířena definice kárného provinění advokáta i na jeho činnost mimo výkon advokacie. Vyplývá to z bodu 3 čl. XIV novely AML, který zní: "V § 17 se za slovo 'postupuje' vkládá slovo 'zejména'." Celé ustanovení čl. 17 zákona o advokacii tedy nyní zní takto: "Advokát postupuje zejména při výkonu advokacie tak, aby nesnižoval důstojnost advokátního stavu; za tím účelem je povinen dodržovat pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže. Pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže stanoví stavovský předpis."
Toto jedno vložené slovo znamená, že Česká advokátní komora získala zákonem stanovenou kompletní kontrolu nad veškerým životem svých členů.1 💬 A samozřejmě je může za činnost mimo výkon advokacie i kárně stíhat.
Dosavadní poznatky nás učí, že o takovýto postih se Česká advokátní komora (respektive její kárné orgány) již dlouhodobě pokouší, a to dokonce i ve směru k politickým názorům a občanským postojům advokáta. Nyní pro tento svůj zcela subjektivní přístup získaly kárné orgány České advokátní komory zákonný podklad. Novela AML tak učinila způsobem, který bude popsán dále, a to formou protiústavního "přílepku".
Prodloužení lhůt
Další změna, která si zaslouží pozornost, je bod 6 čl. XIV novely AML, který opět s praním špinavých peněz a bojem proti tomuto nemá nic společného. Zní takto: "6. V § 33 odst. 2 se slova 'šesti měsíců' nahrazují slovy 'jednoho roku', slovo 'dvou' se nahrazuje slovem 'tří' a věta poslední se zrušuje." Podívejme se na znění ust. § 33 odst. 2 zákona o advokacii ve znění novely: "Kárná žaloba musí být podána do jednoho roku ode dne, kdy se kárný žalobce o kárném provinění dozvěděl, nejpozději však do tří let ode dne, kdy ke kárnému provinění došlo."
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později