Zkušební doba má umožnit oběma účastníkům pracovního poměru (tedy jak zaměstnavateli, tak zaměstnanci), aby si potvrdili, zda uzavřený pracovní poměr skutečně odpovídá jejich očekávání a mohli jej případně právně nesložitým způsobem ukončit.

Dle § 31 zákoníku práce platí, že v pracovní smlouvě může být sjednána zkušební doba, která činí, pokud nebyla dohodnuta zkušební doba kratší, tři měsíce. Sjednaná zkušební doba se nemůže dodatečně prodlužovat. Tudíž nelze školníkovi lhůtu prodloužit a udržovat jej v právní nejistotě.

Zákoník dále stanoví, že doba překážek v práci, pro které zaměstnanec nemůže během zkušební doby konat práci, se započítává do zkušební doby v rozsahu nejvýše deseti pracovních dnů.

Dodejme, že zkušební doba musí být sjednána písemně, jinak je její sjednání neplatné.

V druhém případě je možné zrušit pracovní poměr okamžitě dle "populárního" § 53 zákoníku práce, i když je pracovník školy ve zkušební době.

Pro příklad cituji z rozsudku Nejvyššího soudu ČR ze dne 24. června 2004 (sp. zn. 21 Cdo 347/2004): "Samotná skutečnost, že zaměstnavatel zrušil pracovní poměr se zaměstnancem v probíhající zkušební době neznamená, že se vždy musí jednat o zrušení pracovního poměru podle § 58 zákoníku práce, i v průběhu zkušební doby lze pracovní poměr okamžitě zrušit podle § 53 odst. 1 zákoníku práce."

Odpovědi na dotazy zpracovali

Petr Kolman, právník, PF MU, Brno
Ladislav Jouza, právník, Praha
Související

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://pravniradce.ekonom.cz/c1-19199830-zkusebni-doba