Bašný byl v roce 2006 jmenován vedoucím liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem. V únoru 2009 byl však z funkce odvolán svým tehdejším nadřízeným Jiřím Křivancem. Důvodem bylo údajné pochybení při řešení některých kauz a také to, že se Bašný kriticky vyjadřoval ke způsobu vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.

Inspekce ministra spravedlnosti nakonec ale dospěla k závěru, že Bašný manažersky neselhal, plnil to, co měl, a jediným důvodem pro jeho odvolání tedy bylo kritické vystoupení. Podle Jiřího Pospíšila, tehdejšího ministra spravedlnosti, nebyly tyto důvody k jeho odvolání adekvátní a Pospíšil proto odvolal Křivance z postu šéfa Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.

V liberecké pobočce Krajského státního zastupitelství pracoval Adam Bašný jako státní zástupce až doposud. Je expertem na hospodářskou trestnou činnost a trestnou činnost spojenou s korupcí. Od loňského července působil jako mezinárodní prokurátor mise EULEX v Kosovu.

Související