Po opětovném odsunutí účinnosti, již od roku 2002 platného, ale dosud neúčinného služebního zákona z konce minulého roku, tentokrát na 1. ledna 2015, zákonodárci v květnu rozhodovali o návrhu poslanců Polčáka, Gazdíka a Laudáta na změnu zákona č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

Stát ročně platí desítky milionů korun jako náhradu škody za úřední pochybení způsobená nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem, aniž by tyto prostředky v duchu regresní náhrady vymáhal po svých zaměstnancích. Jen pro představu, mezi lety 2007 až 2010 uhradil stát kvůli úředním pochybením 120 milionů Kč, z této částky vymohly odpovědné instituce zpět pouze tisíc korun! Podle jiného průzkumu provedeného občanským sdružením Oživení, které analyzovalo 177 rozsudků a 77 pokut od antimonopolního úřadu z let 2005 až 2007, bylo právo na úhradu škody po úřednících využito jak u rozsudků, tak u pokut asi v 5 %. Právní prostředky k možnosti státu domoci se regresní náhrady přitom nechybí, co však chybí, je vůle odpovědných osob tyto peníze vymáhat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.