Ve Sbírce zákonů vyšel zákon č. 405/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě (zákon o vyvlastnění), zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, ve znění zákona č. 209/2011 Sb.

Hlavní novinkou, kterou novela přináší, je změna stanovování výše náhrady za odnětí pozemku. Doposud platilo, že majitel získá za vyvlastňovaný pozemek alespoň konkrétně stanovenou minimální částku. Nově se ale náhrada bude odvíjet od skutečného stavu užívání pozemku v době jeho ocenění pro vyvlastnění.

Zákon také zpřesňuje podmínky vyjednávaní s vlastníkem pozemku. Nově bude investor moct podat návrh na vyvlastnění teprve poté, co prokáže, že se bez úspěchu snažil získat pozemky dohodou. Lhůta k uzavření smlouvy s vyvlastňovaným je prodloužena ze 60 na 90 dní. Před vyvlastněním bude moct investor navrhnout vlastníkovi cenu až o 100 % vyšší než je jeho aktuální hodnota. V případě stavebních pozemků půjde cenu navýšit maximálně o 15 %.

Výroková část rozhodnutí o vyvlastnění je také nově rozdělena na dvě části – výrok o vyvlastnění a výrok o náhradě za vyvlastnění. V případě, že se bude vyvlastňovaný proti výroku o výši náhrady bránit žalobou, zákon zavádí možnost, aby soud v odůvodněných případech stanovil vyšší částku náhrady, než byla stanovena vyvlastňovacím úřadem. To bude možné tehdy, pokud to vyžadují mimořádné vlastnosti vyvlastňovaného pozemku nebo stavby či mimořádné okolnosti věci.

Zákon bude účinný od 1. února 2013.

Související