Nedodržení povinností v § 301 písm. d) zákoníku práce (viz infobox) patří v praxi k nejzávažnějším případům porušení povinností zaměstnance vyplývajících z pracovního poměru. Přesto se v judikatuře objevuje poměrně často.

OCHRANA MAJETKOVÝCH ZÁJMŮ ZAMĚSTNAVATELE

Typickým příkladem takového porušení může být jednání, o němž soud rozhodoval rozsudkem ze dne 11. března 2008, sp. zn. 21 Cdo 596/2007. V posuzovaném případě zaměstnanec, který měl u zaměstnavatele na starosti sjednávání pojistných smluv a výběr pojistného, v několika případech dle výsledků dokazování sice pojistné od klientů převzal, zaměstnavateli je však předat "zapomněl". Zaměstnavatel z toho důvodu dal zaměstnanci výpověď, kterou soudy potvrdily jako platnou. Nejvyšší soud přitom zdůraznil, že v postavení zaměstnance, který je u zaměstnavatele oprávněn manipulovat s finančními prostředky, je třeba "přihlížet k tomu, že je (toto postavení - pozn. autorů) doprovázeno nezbytným vztahem důvěry ve spolehlivost zaměstnance a jeho poctivost a že vytýkaným porušením pracovních povinností byla tato důvěra zcela narušena".

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.