Do soutěže lze nominovat dobré nebo špatné zkušenosti s chováním úřadů a dalších veřejných institucí ve třech kategoriích. První z nich je "Přístup k informacím", kam spadá třeba vyřízení žádosti o informace nebo zveřejňování informací o jednání a hlasování zastupitelstva či rady.

Další kategorií je "Svoboda projevu", která se v negativním hodnocení zaměřuje například na nevyváženost v radničním periodiku, zastrašování oponentů nebo využívání veřejných financí k propagaci politiků. Kladné ohlasy lze naopak zasílat třeba na internetové stránky k výměně názorů nebo upozornění na existující pravidla pro propagaci instituce.

Poslední kategorií je "Účast občanů na rozhodování", kde lze upozornit na neprojednání a projednání významných kroků s veřejností, zatajení nebo naopak zveřejňování důležitých rozhodnutí, internetové zapojení veřejnosti či vytváření zpětné vazby.

"V letošním ročníku soutěže jsme týden před uzávěrkou obdrželi 51 nominací ze všech úrovní povinných subjektů, což nasvědčuje stejnému zájmu jako loni, kdy do uzávěrky nakonec došlo 132 nominací. Mezi často nominované téma patří zveřejňování smluv a radniční média," uvedl Oldřich Kužílek z neziskové organizece Otevřená společnost, o.p.s., která soutěž pořádá.

Poprvé byla také letos vyhlášena speciální kategorie „Otevřená data“. V ní se hodotí, která města poskytují své údaje veřejnosti k dalšímu využití ve snadno zpracovatelném formátu. Soutež Otevřeno x Zavřeno se letos koná již pojedenácté, výsledky budou zveřejněny 1. října.

Související