Do začátku září mohl kdokoliv v soutěži nominovat dobré nebo špatné zkušenosti s chováním úřadů a dalších veřejných institucí. Do kategorie Otevřeno zaslali lidé celkem 26 nominací. Kromě měst a krajů jsou kladně hodnoceny za rychlé poskytnutí informací také státní zastupitelství nebo soudy.

Více jak dvojnásobek nominací pak přišel do kategorie Zavřeno, konkrétně se sešlo 56 tipů. Pro vítěze lze hlasovat na webu soutěže.

„Jsou zde zastoupeny všechny typy povinných subjektů, vedle úřadů najdeme také vysoké školy, obecní a krajské firmy či jedno městské divadlo. Podle nominace některé subjekty ani nevědí, že jim zákon ukládá povinnost poskytovat informace,“ řekl Oldřich Kužílek z neziskové organizece Otevřená společnost, o.p.s., která soutěž pořádá.

Šest nominací přišlo také do zcela nové kategorie „Otevřená data“, ve které se hodnotí, která města poskytují své údaje veřejnosti k dalšímu využití ve snadno zpracovatelném formátu. Nominováno bylo například Nové město na Moravě za svou rozpočtovou aplikaci nebo Liberecký kraj za zveřejňování všech smluv v registru smluv.

Související