Vítěze z 26 nominací v kategorii Otevřeno a 56 nominací v kategorii Zavřeno vybírala odborná porota. Nové Město na Moravě získalo nejvyšší ocenění za srozumitelný rozklikávací rozpočet úřadu. Na druhém místě pak skončil Nejvyšší správní soud za svůj rozsudek, který vedl ke zveřejňování informací o vymáhání či nevymáhaní uložených pokut. Třetí místo vybojoval Liberecký kraj, který jako první ze všech krajů používá registr smluv.

Naopak anticenu za špatný přístup veřejnosti k informacím letos získal Magistrát hlavního města Prahy. Důvodem jsou rozsáhlé obstrukce úřadu v případě poskytnutí informací o odměnách vysokých úředníků. Kauza se táhne déle než dva roky a přestože Ministerstvo vnitra vyslovilo názor, že informace se mají poskytnout, magistrát stále jejich zveřejnění odmítá.

Další negativní ohodnocení pak získala obec Popůvky v kategorii Zavřeno – účast na rozhodování za pozdní zveřejňování pozvánek na zastupitelstvo a obec Šestajovice v kategorii Zavřeno – svoboda projevu za nevyváženost obsahu v periodiku Šestajovický Dostavník.

Letos poprvé se také udělovala zvláštní cena „Otevřená data“, ve které se hodnotilo, která města poskytují své údaje veřejnosti k dalšímu využití ve snadno zpracovatelném formátu. Ocenění získal úřad obce Psáry, který zveřejňuje seznam faktur nad 20 000 Kč s údaji o dodavateli, ceně, a odpovědném úředníkovi s odkazem přímo na faktury a související výběrová řízení.

Kromě odborné proty mohla o nominacích hlasovat také veřejnost. V kategorii Otevřeno získal cenu veřejnosti Liberecký kraj za registr smluv a v kategorii Zavřeno vybrali lidé město Cheb, kvůli neprojednání prodeje pozemků pro polyfunkční dům.

Zvlášní cenu za změnu názoru pak ještě získal Úřad na ochranu osobních údajů, který v loňském roce zvítězil v kategorii Zavřeno. Letošní ocenění získal změnu postoje ke zveřejňování videozáznamů ze zastupitelstev.

Související