O výstavbě nového justičního areálu v Ústí nad Labem se hovoří již řadu let. Budova, ve které by měly napříště sídlit krajský soud a okresní soud a také krajské a okresní státní zastupitelství, bude podle odhadů ministerstva stát 850 milionů korun. Důvodem pro stavbu nového areálu je nedostatečná kapacita stávajících budov a nevýhodná poloha v záplavové oblasti.

V září schválila vláda navýšení výdajů Ministerstva spravedlnosti na příští rok o 50 miliónů korun, které budou použity na zahájení výstavby nového justičního areálu. Současně byl schválen střednědobý výhled rozpočtu na roky 2015 a 2016, kde se s uvolněním peněz na stavbu počítá také. Garantovány tak nejsou finance jen pro rok 2017.

 „Vnímala jsem jako svou prioritu vysvětlit kabinetu, že rozhodnutí znovu odložit financování této stavby by znamenalo vystavit justici na Ústecku kolapsu. Budova, kde nyní sídlí nejen krajský a okresní soud, ale i krajské a okresní státní zastupitelství, je po opakovaných záplavách ve skutečně havarijním stavu a její kompletní opravy by stály možná více, než celá nová výstavba," řekla dříve ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Státní rozpočet na rok 2014 ale ještě musí schválit po volbách nově obsazená Poslanecká sněmovna. Na stavbu je již několik let vydané stavební povolení, takže pokud bude rozpočet schválen, k zadání veřejné zakázky na projektovou dokumentaci by podle ministerstva mělo dojít ve druhém čtvrtletí roku 2014. Následně pak bude vypsáno výběrové řízení na realizaci stavby. Základní kámen je prozatím uložen v trezoru ústeckého krajskeho soudu.

Související