Podle studie se tyto odvody z průměrné české mzdy řadí ke světovému normálu, ovšem při příjmech kolem 50 tisíc korun už Česká republika patří k zemím s nevjvyšším sociálním pojistným.

"Například vedlejší náklady zaměstnavatele na zaměstnance ve Velké Británii, ale také na Maltě nebo Kypru jsou u příjmů kolem 50 tisíc měsíčně méně než čtvrtinové. Na rozdíl od většiny zemí musejí totiž v Česku odvádět zaměstnavatelé státu významně vyšší pojistné, než kolik si na své zabezpečení přispívá sám zaměstnanec," komentovala závěry studie Lucie Rytířová z daňového oddělení Deloitte.

Důsledkem toho pak jsou podle Rytířové pečlivé úvahy českých zaměstnavatelů nad tím, jestli zvyšovat mzdy či nabírat nové zaměstnance.

Naopak OSVČ prý odvádějí ve světovém porovnání jedny z nejmenších částek. "Podnikatelé platí na svém pojištění výrazně méně. Porovnáme-li příjmy (respektive zisk) na úrovni průměrné mzdy, odvedou podnikatelé v Česku po Rusku a Bulharsku nejméně. Současné sazby pojistného osob samostatně výdělečně činných (zjednodušeně podnikatelů) jsou přitom poměrně vysoké: 13,5 % pojistného na zdravotní pojištění a 29,2 % pojistného na sociální zabezpečení. Nicméně základem pro pojistné je pouze polovina čistého zisku," stojí v tiskové zprávě společnosti Deloitte.

Související