Historie odborných skupin k novému soukromému právu je podobně bohatá jako snahy o jeho rekodifikaci. Již v roce 1991, při přijímání demokratizačních reforem soukromého práva, byla velká novela občanského zákoníku č. 509/1991 Sb. tvořena s vědomím, že jde pouze o provizorní řešení, které by mělo přetrvat nanejvýš dva roky, do přijetí nového občanského zákoníku. Viktor Knapp v roce 1991 v časopise Právo a zákonnost odhadoval, že se náš stát dočká přijetí nového kodexu už v roce 1992 nebo 1993. Podobné teze nalezneme i v důvodové zprávě k novele č. 509. Sám Viktor Knapp byl pak Úřadem vlády pověřen k sepisu nového zákoníku, nicméně jeho pokus nebyl počátkem 90. let dokončen. Když v roce 1995 napsali Viktor Knapp, Marta Knappová, Ludvík Kopáč a Jiří Švestka pro Právní rozhledy úvahu "Nad stavem a perspektivami soukromého práva v České republice" nebo když tam ve stejném roce psal Antonín Kanda pojednání k otázkám nové kodifikace, byli všichni zajedno, že tehdejší stav právní úpravy je provizoriem, které je třeba překonat strukturální přeměnou v podobě nové kodifikace.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.