V minulém díle jsme se věnovali výkladu přechodných ustanovení NOZ, z nichž se několik týkalo problematiky bytového vlastnictví. Představili jsme výklad přechodného ustanovení k návratu superficiální zásady v § 3056 ve vztahu k předkupnímu právu k bytům (předkupní právo k bytům se neuplatní, neboť bytová jednotka sama o sobě není stavbou). Dále jsme se věnovali vymezení a převodu bytové jednotky vzniklé podle předchozího zákona o vlastnictví bytů ve smyslu § 3063 NOZ. Jelikož § 1159 NOZ změnil oproti zákonu o vlastnictví bytů (ZoVB) vymezení jednotky, její součástí již není jen byt s podílem na společných částech domu, ale též podíl na pozemku, respektive podíl na společných částech nemovité věci, není vhodné, aby se v jednom domě mísila různá vymezení jednotek. Proto samotné vymezení jednotek vzniklých před účinností NOZ se řídí i nadále § 2 ZoVB, zatímco smlouva (obligační vztah) o převodu vlastnického práva k jednotce se již řídí novou právní úpravou. Problematiky bytů se týkalo i stanovisko k využitelnosti vzorových stanov společenství vlastníků jednotek (SVJ) podle zrušeného nařízení vlády č. 371/2004 Sb. Protože se vzorové stanovy staly součástí vnitřních právních poměrů příslušných SVJ, budou platné i po zrušení tohoto nařízení, pokud neodporují kogentním ustanovením NOZ.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.