Stanovisko č. 13 - ke vztahu zvláštního předpisu a vymezení samostatné nemovité věci podle věty druhé ustanovení § 498 odst. 1

Jak již bylo nespočetněkrát napsáno, jednou z nejvýznamnějších změn, kterou nový občanský zákoník zavádí, je návrat k tradiční soukromoprávní zásadě "superficies solo cedit", která má pochopitelně zásadní význam pro definici nemovitých věcí. Zatímco totiž OZ 1964 definoval nemovité věci jako "pozemky a stavby spojené se zemí pevným základem", přičemž všechny ostatní věci byly věcmi movitými, nový občanský zákoník stavby za nemovité věci nepovažuje, ba nepovažuje je za věci vůbec, nýbrž pouze za součásti pozemku (§ 498, § 506).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.