"Ve funkci předsedy výboru se chci zaměřit mimo jiné na revizi „Nařízení o evropském řízení o drobných nárocích“, jehož podstatou je zjednodušení a urychlení přeshraničních řízení o sporech týkajících se tzv. drobných nároků. Zjednodušení přinese ve svém důsledku občanům a hlavně podnikatelům v ČR významné snížení nákladů řízení. Podle mého názoru bylo třeba reagovat na nerovnoměrné uplatňování tohoto právního nástroje (zkracujícího délku řízení), kdy v Bulharsku byly v roce 2012 podány pouze tři návrhy za rok, zatímco ve Španělsku 1047,“ řekl Svoboda.

"Poslanci právního výboru Evropského parlamentu výraznou měrou podílí na pomoci občanům Unie, protože odpovídá za právní předpisy v oblasti občanského práva a mezinárodního soukromého práva. Poslanci sledují souladu aktů Unie s primárním právem a dbají na dodržování zásady subsidiarity a proporcionality.

Jako výbor, který je příslušným výborem v záležitostech týkajících se práva obchodních společností, stojí v čele úsilí o usnadnění života firmám obchodujícím na vnitřním trhu. V popředí jeho zájmu je také konkurenceschopnost, a to zejména prostřednictvím široké diskuse o ochraně duševního a průmyslového vlastnictví, která v současné době probíhá.

Výbor je také zodpovědný za zjednodušení právních předpisů EU. Na agendě výboru jsou častá jednání týkající se poslanecké imunity poslanců," představila výbor v tiskové zprávě KDU-ČSL, jejímž je Svoboda poslancem.

Související