Dělníci, ilustrační foto
Dělníci, ilustrační foto
autor: HN – Lukáš Bíba

Seznam, na jehož rozšíření ministerstvo pracovalo, reaguje na praxi posledních tří let. Má být v souladu s aktuálním stavem poznatků v oblasti medicíny a  technickým pokrokem, kterým společnost v posledních letech prošla.

"V současnosti platný seznam nemocí z povolání byl vydán v roce 1995 a od té doby došlo k některým změnám jak ve výrobních procesech a technologiích, tak i ve stupni lékařských poznatků pokud jde o kvalifikaci některých nemocí," vysvětluje potřebu seznam aktualizovat a reagovat tak na aktuální stav tiskový mluvčí ministerstva Petr Habáň. Dodává zároveň, že k jediné změně seznamu došlo v červenci 2011. 

Vláda dále novelizovala své nařízení, které se bude týkat způsobu, jakým se od začátku příštího roku budou hlásit a evidovat úrazy. Změna se dotkne i zasílání záznamu o úrazu. Cílem novely, která bude účinná od 1. ledna, je sladění úpravy s evropskými předpisy.

„Smyslem a hlavním cílem novely tohoto nařízení vlády je zpřesnění zpracování souboru statistických dat o pracovní úrazovosti, zejména v evidenci pracovních úrazů podle druhu poranění a poraněné části těla podle klasifikace Evropské statistiky pracovních úrazů,“ uvedla ministryně Marksová.