V soutěži Otevřeno x Zavřeno, jejíž hlavní myšlenkou je ohodnotit přístupnost úřadů a jiných institucí veřejné správy, kterou pořádá nezisková organizace Otevřená společnost v rámci projektu Otevřete.cz, je na výběr  několik kategorií. V té pozitivní, "Otevřeno", se hodnotí přístup k informacím, svoboda projevu, účast veřejnosti na rozhodování nebo otevřená data. Kategorie "Zavřeno" má stejné hodnotící aspekty, ale z druhé strany, té negativní.

Mezi institucemi, které veřejnost může hodnotit, nejsou podle pravidel soutěže jen úřady. Patří sem i společnosti vlastněné nebo ovládané obcí či krajem, školy, veřejné nemocnice nebo také výzkumné instituce. Pořadatelé do hodnocení zahrnuli i profesní komory a zdravotní pojišťovny.

Iniciativa pocházející od Otevřené společnosti chce změnit přístup některých veřejných institucí k poskytování informací a zvýšit transparentnost. Zároveň říká, že k dosažení takového cíle je nezbytná součinnost veřejnosti.

„V roce 2014 jsme vedle rozsáhlých obstrukcí úřadů při poskytování informací a snahy omezit přístup k informacím změnou zákona zaznamenali též hrůzu z transparentnosti při bojích o zákon o registru smluv. Bez aktivní podpory občanů, kteří zasílají nominace, a médií, která vědí, že otevřenost je základem demokracie, o svobodu informací můžeme přijít," říká zakladatel soutěže Oldřich Kužílek.

Soutěž proběhne letos po dvanácté. V minulém roce v kategorii Otevřeno zvítězilo město Plzeň za to, že na svém webu úplně a transparentně zveřejňuje veřejné zakázky. První příčku v kategorii Zavřeno v souvislosti s přístupem k k informacím obsadil státní podnik Lesy ČR. Podle výsledků soutěže systematicky volil zdržovací taktiku týkající se kauzy spojené s výměnou obory Radějov.

Související