Že se sliby politických stran mohou rozcházet s tím, co skutečně splní, dokládají i slova Pavla France, ředitele organizace Frank Bold a garanta projektu Rekonstrukce státu: „Řada stran, včetně ODS či hnutí ANO, v komunálních volbách slibuje transparentní hospodaření měst a obcí. Přitom celý rok odkládaly připravené zákony, které by toto zprůhlednění zajistily,“ popisuje Franc a dodává, že jde o první hodnocení svého druhu. Zpráva se totiž zaměřila na každodenní aktivitu poslanců. 

Zpráva shrnuje, že vloni se projednaly celkem 4 zákony z rekonstrukčního balíčku. Jen polovina z nich byla schválena bez problému, jeden zákon prošel legislativním procesem tak, že na jeho konci nebyl ve srovnání s navrhovanou podobou k poznání a jeden z nich je již poněkolikáté ve fázi posouzení Ministerstvem spravedlnosti. "Další tři zbývající zákony jsou v legislativním plánu vlády, ale jejich příprava je oproti termínům plánu zpožděna. Zákon o nominacích do dozorčích rad státem ovládaných podniků navrhuje Ministr financí nahradit nařízením vlády," říká tisková zpráva iniciativy Rekonstrukce státu. Situace je tedy taková, že v platnost doposud vstoupil jediný zákon týkající se regulace anonymních akcií. 

Politické strany na zprávu, která byla před několika dny zveřejněna, reagovaly následovně: "ČSSD v reakci na přehled faktů zaslala harmonogram vzniku vládních návrhů, k zaslanému přehledu faktů ČSSD neuvedla žádné připomínky. KDU-ČSL v reakci na zaslaný přehled faktů odpověděla, že nemá žádné připomínky. KSČM zaslala připomínku k textu o služebním zákonu, která byla zapracována před vydáním hodnocení. Jiné vyjádření nezaslala.  ODS odpověděla, že k přehledu faktů nemá žádné připomínky. TOP 09 s podporou STAN a hnutí Úsvit reakce nezaslaly," popisuje tisková zpráva iniciativy, určená médiím.

Hnutí ANO učinilo prohlášení, v němž tvrdí, že by v podstatě nic neučinili jinak: "Hnutí ANO se zasazuje o zákony Rekonstrukce státu prakticky každý den. Realita je ale taková, že máme 47 poslanců z 200 a jsme součástí koalice, do které jsme vstoupili, abychom umožnili této zemi vznik většinové stabilní vlády. Některé věci se podařily podle našich představ, někde jsme dosáhli maxima možného a nemáme se za co stydět."

Iniciativě bylo v médiích vyčteno například načasování zveřejnění. "Řada z rekonstrukčních zákonů se úzce dotýká obecní politiky: zveřejňování smluv a nezávislý audit, majetková přiznání, obsazování dozorčích rad městských podniků. Jestliže strany tyto zákony blokují na národní úrovni, vypovídá to jistě i o jejich ochotě na úrovni obce," hájí se Rekonstrukce státu v tiskové zprávě. Došlo i na dotazy, proč aktéři Rekonstrukce státu například nekandidují sami. Nikola Hořejš však vysvětluje, že platforma byla založena za účelem nestranného posuzování. "Je to plán konkrétních kroků na ozdravení české politiky bez širšího ideologického základu," říká Hořejš a dodává, že se k jiným otázkám, než těm týkajících se protikorupčních zákonů, nevyjadřují a ani nemohou. 

Nikola Hořejš zároveň vyvrací, že by iniciativa nepřímo nabádala voliče k tomu, aby se k nim při komunálních volbách přiklonili."Leták nedoporučuje volbu žádné konkrétní strany. Z toho důvodu jsme ani do hodnocení neuvedli shrnující či průměrné známky. Předpokládáme, že svéprávný volič jej použije tak, že si z něj odnese slovní informaci, co strana nebo strany, které chce volit, skutečně dělaly pro omezení korupce, a rozhodne se, zda je pro něj taková strana i nadále důvěryhodná," reaguje Hořejš.   

Projekt Rekonstrukce státu je podpořen i podnikateli, v jejichž řadách jsou například Stanislav Bernard, Karel Janeček nebo Radim Jančura. „Setkávám se s řadou podnikatelů, kteří jsou zklamáni, že politici jen hledají cesty, jak rekonstrukční zákony pomalu někam založit. Proto jsme se spojili, abychom vydání hodnocení podpořili,“ vysvětluje Jančura. David Ondráčka, ředitel Transparency International se domnívá, že pokud bude veřejnost méně pohlížet na billboardy a spíše se zaměří na reálnou činnost a některé kroky politických stran, je to jediná šance k dosažení odpovědné politiky. 

Zprávu Rekonstrukce státu poslala do tiskových médií, krajská města se postarala o tištěné letáky. Iniciativa odhaduje, že se informace dostala zhruba k 2,3 milionům čtenářů. Rekonstrukce státu je protikorupčním projektem, který vznikl v březnu minulého roku, za účelem prosadit devět zásadních zákonů, které by zúžily prostor pro korupci a podle slov iniciativy "zabránily pokračujícímu systémovému klientelismu". Aktivita je podpořena nejrůznějšími organizacemi a v přepočtu zhruba 160 současnými poslanci. 

 

Související