V boji proti nim má pomoci hlavně delší časová prodleva mezi druhým a třetím čtením. Ta by měla trvat dva týdny namísto současných 72 hodin. Veřejnost by tak měla mít více času na seznámení se samotným obsahem pozměňovacích návrhů. "Prosazování překvapivých 'přílepků' tak bude výrazně složitější," líčí tisková zpráva iniciativy Rekonstrukce státu. Dále bude muset podle novely ke všem návrhům vydat garanční výbor odborné stanovisko.

Novela jednacího řádu poslanecké sněmovny má také umožnit dohledání informací, kdo navrhl pozměňovací návrhy zákonů i to, jak o změnách hlasovali jednotliví poslanci. "Poslanci už se nebudou moci schovávat za kolektivní rozhodnutí výboru," vysvětluje záměr tisková zpráva.

Dále ke každému návrhu bude muset příslušný výbor vydat své stanovisko. Zásadní změnu by také měla přinést možnost navrhovatele zákona "stáhnout" projednávaný předpis bez souhlasu sněmovny až do okamžiku závěrečného hlasování.

"Jsme rádi, že poslanci schválili toto nutné minimum pro zlepšení současné rychlovýroby zákonů," říká Jiří Boudal, koordinátor platformy Rekonstrukce státu. "Dříve si nenechali poslanci omezit svoji libovůli ani o milimetr, první návrhy proti 'přílepkům' měli přitom na stole již před osmi lety," líčí Boudal.

Jak dodává tisková zpráva, ze schválené novely v průběhu legislativního procesu "vypadly některé další návrhy, například požadavek na úplnou legislativní stopu zákona, důvodovou zprávu k pozměňovacím návrhům nebo posílení principu veřejnosti jednání výborů".

Návrh novely vzešel z povolební poslanecké iniciativy, kdy ho předložilo k projednání 46 poslanců ANO, TOP 09 a KDU-ČSL. 

Související