Občanský zákoník zavedl namísto podniku institut obchodního závodu, který se se svým "předchůdcem" z obchodního zákoníku významově zcela nepřekrývá. Z toho plynou i nejasnosti ohledně nabývání vlastnického práva k jeho jednotlivým součástem.

Stanovisko č. 24 - nabytí vlastnictví obchodního závodu

Nový občanský zákoník v § 502 zavádí obchodní závod jako nový termín, který nahrazuje pojem podnik, známý z obchodního zákoníku. Upuštění od užívání pojmu podnik v tomto kontextu je vhodné mimo jiné kvůli judikatuře Soudního dvora Evropské unie, která s ním pracuje v jiném smyslu v oblasti soutěžního práva. Jako synonymum tohoto významu podniku však český zákonodárce používá pojem soutěžitel v zákoně o ochraně hospodářské soutěže; slovo soutěžitel je ale zároveň úkazem v právním řádu zcela nevhodné polysémie, když je používáno opět v jiném významu i v rámci soukromoprávní větve práva hospodářské soutěže, pro niž je definováno v § 2972 ObčZ. Pojem podnik je tedy nyní zrušením obchodního zákoníku uvolněn a otvírá se cesta k jeho využití jednou z budoucích novelizací zákona o ochraně hospodářské soutěže.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.