Komise pro nový trestní řád v čele s profesorem Pavlem Šámalem koncem minulého týdne ohlásila první výrazné výsledky. Schválila totiž dokument, který obsahuje základní východiska a zásady nového procesního předpisu pro trestní právo. "Materiál, který komise schválila, svým charakterem a rozsahem odpovídá věcnému záměru zákona, a ministryně spravedlnosti jej předloží vládě k projednání," sdělilo ministerstvo v tiskové zprávě.

Podle vyjádření resortu by nová procesní úprava měla spočívat mimo jiné v přenesení těžiště z přípravného řízení do řízení před soudem. "Nejlépe se práva obviněného i poškozeného uplatňují v rámci hlavního líčení před soudem. Tam musí být těžiště trestního procesu. Přípravné řízení má zajišťovat důkazy pro to, aby státní zástupce obžalobu před soudem obhájil," uvedl k jednomu z principů Pavel Šámal.

Podle závěrů komise by měla být zvýšena odpovědnost státních zástupců a jejich pozice by měla být aktivnější. "Na rozdíl od soudců mohou i v průběhu hlavního líčení například hledat a přinášet nové důkazy," stojí dále ve zprávě. S tímto názorem prý vyjádřilo souhlas i Nejvyšší státní zastupitelství.

Jedna z novinek plánovaného kodexu by se měla týkat také lepšího postavení poškozených. Podle vyjádření ministryně Heleny Válkové by jejich nároky měl uspokojovat fond, do nějž by plynuly výtěžky z majetkových trestů.

Související