Studie, kterou PwC uspořádala ve spolupráci se Světovou bankou, porovnávala daňovou zátěž středně velké modelové firmy v různých státech světa. Z hlediska časové náročnosti zabere takové společnosti správa daní v České republice 413 hodin, což jí zařadilo na 119. místo na světě.

V porovnání s minulým rokem si tak Česko polepšilo o tři příčky, nicméně v absolutních číslech byla časová náročnost stejná. Za posledních pět roků pak tato zátěž poklesla o těžko uvěřitelných 517 hodin.

"V českém daňovém prostředí se za poslední rok nic zásadního nezměnilo. Lepší pozice Česka je dána nárůstem daňových povinností v jiných ekonomikách. Pro firmy v Česku je na jednu stranu pozitivní, že byly letos ušetřeny výraznějších změn, na druhou stranu, český daňový systém patří k nejnáročnějším v EU," uvedl k průzkumu David Borkovec z české pobočky PwC.

Finanční zatížení daňovými odovody v České republice se pohybuje nad světovým průměrem. Zatímco modelová firma ve světě odvede 40,9 procenta svého zisku, v tuzemsku musí odvést o téměř osm procent více.

Související