Studenti, kteří mají zájem o kariéru v advokacii, pak mají zájem o vlastní kancelář i o zaměstnání ve větší společnosti.

"Z hlediska dlouhodobých plánů mírně převažuje preference výkonu samostatné advokátní praxe před kariérním postupem v zavedené právnické firmě," uvádí tisková zpráva komentující výsledky průzkumu. Preference se pak štěpí v závislosti na pohlaví - muži prý sami sebe vidí spíše jako samostatné advokáty, zatímco ženy mají větší zájem o kariéru ve větších kancelářích.

Zajímavé jsou také představy studentů o finančním ohodnocení. V době výkonu koncipientské praxe by se 85 procent z nich spokojilo s platem do 30 tisíc korun, po delší době se u jejich představy více rozchází. "Délka praxe by se podle názoru studentů měla odrážet i v rostoucím objemu variabilní složky mzdy. Mezi nejžádanější zaměstnanecké výhody patří vzdělávací a rozvojové aktivity, následované benefity podporujícími work-life balance – 'tradiční' benefity typu stravenek či mobilního telefonu naopak příliš vyžadované nejsou," stojí dále ve zprávě.

Anketa se ptala také na způsob výběru budoucího zaměstnavatele. "Při hledání budoucího zaměstnavatele respondenti jednoznačně preferují osobní zkušenost s danou firmou formou brigády či absolvování praxe, rozhovoru s jejím zástupcem nebo exkurze. Důležité jsou i reference od známých nebo rodinných příslušníků," tvrdí shrnutí. Naopak malá část studentů v tomto směru spoléhá na sociální sítě a jiné moderní formy komunikace.

Průzkum organizoval server epravo.cz, advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners a personální společnost ManpowerGroup. Respondenti ankety byli studenti zejména z pražské a brněnské právnické fakulty.

Související