Od podzimu roku 2013 firma sídlí na pražském Jánském vršku. V historických prostorách, které preferoval ještě Robert Pelikán. "Nejsme zatíženi přílišnou rigiditou. Většinu věcí jsme schopni posoudit prakticky okamžitě, včetně možného konfliktu zájmů," říká Luděk Vrána k velikosti kanceláře, kde se zaměřují především na litigaci, obchodní právo a hospodářskou soutěž. "Hlavně to jsou obchodní spory, velkou část práce mám ale i na rozhodčím soudu. Jinak jde obecně o smluvní agendu, analýzy či o oblast duševního vlastnictví. A samozřejmě hospodářská soutěž," popisuje advokát.

Vzhledem k současnému objemu práce je prý velikost kanceláře dostatečná. "Nikdy jsme nechtěli dělat nějakou velkou kancelář. Naší ambicí nebylo stát se další advokátní továrnou. Říkali jsme si, že maximum bude patnáct, možná dvacet lidí, aby to bylo řiditelné bez zbytečné administrativy," dodává k tomu Vrána.

NOZ je špatný, v tom se shodneme

Nový občanský zákoník do kanceláře příliš mnoho nové práce nepřinesl. Podle Lucie Oršulové je ale znát stále silnější obava manažerů před jejich zesílenou odpovědností. "S Robertem se shodneme v tom, že je úprava špatná. Myslím si ale, že jeho primární snaha udělat velkou novelu bezprostředně po nabytí účinnosti NOZ - ze které už ale patrně slevil - by velkým přínosem nebyla. I přes veškeré výhrady, které s ním sdílím. Nejistota by byla skutečně velká. Velká novela by měla přijít třeba až za deset let," říká Oršulová. "Názor na občanský zákoník byl v rámci společníků kanceláře vždy jednotný," doplňuje Luděk Vrána.

Že Robert Pelikán kancelář úplně opustí, nebylo ze začátku tak jasné. Podle společníků šlo ale ve finále o nejlepší možné řešení. "První náznaky, že si Robert možná najde angažmá mimo kancelář, přišly s jeho nominací do Rady ČTÚ. Tenkrát jsme předpokládali, že to nebude znamenat jeho definitivní odchod z kanceláře a že v dlouhodobější perspektivě budou jeho nové zkušenosti pro kancelář přidanou hodnotou," popisuje Lucie Oršulová. "Poté, co se Robert stal členem poradního týmu pana Babiše, a zejména když následně přijal právní pozici na ministerstvu financí, ale začalo být zřejmé, že se do advokacie jen tak nevrátí. Proto jsme se s ním také nakonec dohodli na odkoupení jeho podílu v naší kanceláři. Jestli se někdy znovu pustí do advokátní praxe, ví jen on sám. Myslím ale, že už by to nebylo na bázi denní advokátní práce. To by ho už asi nenaplňovalo. Vedle konkrétních kauz ho vždy podstatně více zajímalo právo jako takové, právní věda," doplňuje Lucie Oršulová.

Tlak na ceny a volání po paušálech

Jak Luděk Vrána, tak jeho obchodní partnerka Lucie Oršulová, říkají, že trh teď není vůbec jednoduchý. "Hodně se v posledních letech změnil. Prakticky vymizela klientská loajalita. To, že klient zůstával u jedné kanceláře, s níž si vybudoval vztah, už zdaleka neplatí. Dnes některé korporace zadávají právní práci stejně, jako když nakupují propisky," popisuje Luděk Vrána. "Advokátní práci nakupují firmy jako cokoliv jiného. Často se tak s námi baví nákupčí, a ne jejich hlavní právníci," dodává Lucie Oršulová. "Něco podobného se dělo i u státu, který si do složitých mezinárodních arbitráží vybíral právníky primárně podle ceny, ale po nějaké době přišel na to, že to není nejlepší cesta. Předpokládám tedy, že i v soukromém prostředí se tohle časem změní," myslí si Vrána.

Sazby tak podle nich mnohdy klesají pod únosnou mez. "Někteří konkurenti nabízejí hodinovou sazbu v řádu stovek korun. Co je to pak za soudného klienta, když očekává, že člověk, který musel vystudovat vysokou školu, absolvovat koncipientskou praxi a složit advokátní zkoušky, pro něj bude pracovat za sazbu, která je nižší než cena, za niž mu vymění motorový olej v autorizovaném servisu," říká Vrána. "V případě sporů mají klienti stále častěji tendenci jít do podílových odměn a uhradit maximálně nějaký paušál za přípravu a podání žaloby. Zaplatí tedy až podle výsledku, a to mnohdy ještě až ve chvíli, kdy dostanou sami zaplaceno. Někdy tomu tak musí předcházet i exekuce," popisuje Lucie Oršulová s tím, že i nespornou agendu navrhují lidé i firmy stále častěji platit paušálem: "Chtějí znát fixní částku, kterou zaplatí například za sepsání smlouvy. Hodiny je nezajímají. Pro nás to ale není vždy úplně jednoduché. Naštěstí se nám daří dělat především práci, která není komoditní a u níž klient chápe, že ji také nelze jako komoditu prodávat." -


Partneři kanceláře Vrána & partners Lucie Oršulová a Luděk Vrána.

Foto: Archiv Vrána & partners

Související