Návrh počítá s pěti skupinami zboží pro centrální nákup státu. První z nich jsou ICT komodity, kam spadají například počítače, mobilní telefony, zařízení pro radiokomunikace nebo telekomunikační a internetové služby. Další je skupina vozový park a pohonné hmoty, která zahrnuje také náhradní díly pro dopravní prostředky nebo jejich opravy, údržbu či pronájem.

Třetí skupinou na seznamu jsou kancelářské potřeby a kancelářská technika, další oblast pak tvoří energie a správa budov, kam kromě paliv, elektrické energie nebo horké vody spadají také služby odpadového hospodářství, úklidové služby, drogistické zboží a čistící prostředky nebo bezpečnostní služby. Poslední skupinou, která by měla podléhat centrállním nákupům, je doprava a ubytování.

Pokud by se seznam prosadil s navrhovanými pěti skupinami komodit, podle předkládací zprávy by se pak centrální nákupy vztahovaly na zboží a služby za 12,9 miliard korun."Celkový odhad finanční úspory se pohybuje v řádu jednotek až desítek procent z této částky – konkrétní finanční úspora bude výslednicí mnoha proměnných (situace na trhu konkrétní komoditní položky, situace na trhu dodavatelů, výsledná standardizace, procesní narovnání jako výsledek standardizačních aktivit, úspora vyplývající ze snížení spotřeby v důsledku porovnání objemů spotřeby, a zejména úspora vyplývající ze samotné centralizace nákupu v konkrétní komoditní položce s ohledem na poptávaný objem této položky.)," uvádí se v předkládací zprávě.

Navrhovaný seznam komodit určených pro centrální nákup je zveřejněn na stránkách Ministerstva financí, které by se podle návrhu mělo stát centrálním zadavatelem nákupů. Materiál nyní čeká vnější připomínkové řízení.

Související