V seznamu ministerstva financí, který je dostupný online, jsou dostupné údaje o celkem 5829 smlouvách a 4 600 objednávkách. Ke každé smlouvě lze dohledat s kým byla uzavřena, v jaké věci, za jakou částku a zda je účinná. Zveřejněny jsou zde všechny smlouvy od roku 1992 a všechny objednávky od roku 2007. V seznamu jsou zveřejňovány nejen dodavatelské smlouvy, ale také třeba smlouvy nájemní, pojistné nebo úvěrové. Kromě toho ministerstvo zveřejnilo také všechny faktury od roku 2010, kterých je dohromady asi 40 000.

Podobně své smlouvy zveřejnilo již také ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo dopravy, od začátku dubna pak počítají se zveřejňováním například ministerstvo životního prostředí nebo ministerstvo pro místí rozvoj.

Ministr financí Andrej Babiš na tiskové konferenci uvedl, že věří, že se od ledna 2016 podaří zavést registr smluv, ačkoli diskuse s koaličními partnery stále probíhá. Současně dodal, že hnutí ANO chce do zákona prosadit, aby se zveřejňovaly všechny tzv. živé smlouvy, tedy i ty, které budou účinné ještě před zavedením registru. Dodal také, že bez ohledu na zákon o registru smluv věří, že ministerstva, která už se zveřejňování začala, budou brzy následovat i další státní instituce.

Kromě toho také ministerstvo financí nově na svých stránkách zveřejňuje nálezy v mezinárodních arbitrážních sporech s Českou republikou „Arbitráže byly vedené s Českou republikou, a proto si myslím, že by občané měli mít možnost se s rozhodčími nálezy seznámit, což se v minulosti nedělo,“ řekl Andrej Babiš.

Související