Moderní otroctví zahrnuje sexuální vykořisťování, nucené práce, podvodné sňatky nebo zneužívání sociálních dávek na cizí jména.Podle údajů ministerstva vnitra je Česká republika v první desítce států podle původů obětí společně například s Polskem, Rumunskem, Albánií nebo Nigérií. Nejčastěji jsou Češi obchodovaní ve Velké Británii, ale také například v Německu, Francii, Finsku nebo Nizozemsku.
Ministerstvo vnitra, které má agendu na starosti, vidí cestu v prevenci a intenzivní mezinárodní spolupráci. Tento týden proto uspořádalo společně s britským velvyslanectvím konferenci na toto téma. Ačkoliv oběti moderního otroctví v Británii se zatím počítají na desítky, každý rok jich přibývá.
„Pochopení systému v jednotlivých zemích a spolupráce při objasňování případů a ochraně obětí po jejich návratu zpět do Česka je pro zlepšení situace zcela zásadní. Proto jsme do Prahy pozvali naše britské kolegy, abychom s nimi mohli probrat objasňování jednotlivých případů a řekli si, jak si můžeme vzájemně pomoci. Přijeli policisté, soudci, právníci i lidé z neziskových organizací, kteří se problémem dlouhodobě zabývají,“ řekl Jiří Nováček, první náměstek ministra vnitra.
Britská velvyslankyně v Praze Jan Thompson k tomu uvedla: „Moderní otroctví a boj proti němu je jednou z hlavních priorit vlády Spojeného království. V listopadu 2014 jsme zahájili novou strategii, která by měla pomoci proti modernímu otroctví bojovat. Intenzivně spolupracujeme se zeměmi, z nichž je příliv moderních otroků největší. Tato konference je jen jedním z příkladů takové spolupráce,“ říká britská velvyslankyně v Praze Jan Thompson.
Současně je ale také Česko zemí tranzitní a cílovou. Nejčastěji se problém moderního otroctví u nás týká osob ze Slovenska, Nigérie, Ukrajiny, Vietnamu nebo Ruska, přibývá také využívaných Rumunů a Bulharů.