Téma pátého ročníku kongresu Právní prostor - (ne)jasné podoby práva - přilákalo na konci dubna do východočeské Seči stovku právníků včetně špiček justice. Řada z nich přijela hlavně proto, aby mohla mluvit s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, a zjistit tak, co vlastně chystá. Od nové prezidentky Exekutorské komory přes šéfku Soudcovské unie po soudce Ústavního soudu se nedočkal nikdo. Nakonec totiž nedorazil nejen Pelikán, ale ani jeho náměstek pro legislativu a justici Michal Franěk. Jediným, byť neformálním, zástupcem resortu tak byl Petr Čech. Poradce Pelikána a hlavní hybná síla novely nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích. Právníkům vzkázal jen to, že takzvaná malá novela nového občanského zákoníku míří po připomínkovém řízení na vládu.
Státní zastupitelství bez podpory
"Možné je všechno. Zákon je náhoda. Jednou jsi dole jednou nahoře," začal svůj příspěvek nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Narážel tím na nekonečné tahanice o výslednou podobu zákona o státním zastupitelství. I když před několika týdny našli s Pelikánem společnou řeč a ten vzápětí "finální" návrh představil médiím, vyhráno není. Spíše naopak.
Normu rozcupovali na konci minulého týdne poslanci ústavně-právního výboru sněmovny a Pelikánovi dochází munice. Větší ústupky už dělat nemůže a Zeman to ví. "Skutečně od 1. ledna 2017 budeme mít nový zákon o státním zastupitelství podle této předlohy? Možné to je, možné to není. Zákon o státním zastupitelství je prozatím snem, který se stále vrací a občas se zdá být noční můrou. Nesní se všem stejně," řekl Pavel Zeman.
Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková a aktuálně členka poslaneckého ústavně-právního výboru tvrdí, že by neměl být nový zákon o státním zastupitelství dříve, než bude hotová rekodifikace trestního řádu. Ta se přitom rozběhla teprve loni, a i když zprvu se svými pracemi postupovala rychle, nyní drhne. "Přeskočili jsme věcný záměr, abychom stihli rekodifikaci během jednoho volebního období. Ale asi se to nepodaří a posune se to do dalšího volebního období - změnil se ministr," řekl Pavel Šámal, předseda Nejvyššího soudu a šéf rekodifikační komise.
Informační bariéra
Podle Šámala navíc není jasné, jak chce s napůl hotovými pracemi ministr Pelikán naložit. "Jde o priority, které si stanoví ministerstvo. O tom, co zamýšlí a jakým způsobem chce směřovat dále v legislativní práci. Mám pocit, že zatím není ujasněno, co se vlastně chce," dodal Šámal.
Podobnou rétoriku měl i Šámalův místopředseda, Roman Fiala, který má na starost přípravu nového občanského soudního řádu. Práci na něm začal ještě za Heleny Válkové. Aktuálně ale ani on neví, na čem je. "Rekodifikace civilního procesu musí najít svoji dobu. Správný patos a étos chvíle, kdy vzniknout. Domnívám se, že se stále více s touto chvílí míjíme," popsal Fiala.
Skepse zazněla také od předsedy Nejvyššího správního soudu. Josef Baxa ministerstvo kritizoval hlavně kvůli plánovaným změnám v kárném řízení soudců a státních zástupců. Pelikán to se soudci totiž údajně vůbec neprojednal a rovnou úpravu zakomponoval do návrhu nového zákona o státním zastupitelství. "Na ministerském orloji došlo k posunu a do okénka se dostal jiný apoštol. Od té doby se nestalo nic. Na druhé straně stolu nám chybí partner," reagoval pak Baxa na otázku, jestli se posunuly práce na Nejvyšší radě soudnictví, kterou má na starost.
Článek vyšel v časopise Ekonom 30. dubna.