Schválený předpis počítá s tím, že návrh na konání referenda by mohli podat občané ČR starší 18 let. Do šesti měsíců by pak bylo nutné sehnat 250 tisíc souhlasných podpisů a referendum by měl následně vyhlásit prezident. Samotné hlasování by mělo být platné jen tehdy, pokud se ho zúčastní alespoň 25 procent všech oprávněných voličů.

Předkladatelem schváleného návrhu je ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier: „Osobně jsem zastáncem přímé demokracie. Oceňuji, když občané mohou ovlivnit veřejné dění. Celostátní referendum je demokratickým prvkem každého vyspělého státu," uvedl.

Schválený návrh současně vymezuje oblasti, o kterých nebude možné v referendu rozhodovat. Zde vláda vybírala ze dvou variant a nakonec schválila širší výčet. Nebude tak možné hlasovat například o jmenování nebo odvolání prezidenta republiky či členů vlády, o problematice základních práv a svobod, o rozpočtu, daních nebo náležitostech demokratického státu a mezinárodních závazcích země.

O návrhu zákona musí ještě rozhodnout Parlament. Vzhledem k tomu, že jde o ústavní změnu, bude nutný souhlas tří pětin všech poslanců a tří pětin přítomných senátorů.

„Vládní koalice nemá 120 hlasů v Poslanecké sněmovně, takže budeme jednat s dalšími politickými stranami a naším cílem je, aby se institut obecného referenda konečně dostal do našeho ústavního pořádku,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Související