Podle Evropské komise MasterCard uměle stanovuje vysoké ceny za zpracování transakcí, které byly provedeny u evropských obchodníků kartami MasterCard vydanými v jiných částech světa. Takové jednání by mohlo znamenat omezování hospodářské soutěže.

„Pokud například čínský turista použije svoji kartu při placení účtu v restauraci v Bruselu, zaplatí akceptující banka až pětkrát vyšší poplatek než v případě, že zákazník použije kartu vydanou v Evropě,“ stojí v tiskové zprávě komise.

Komisi se nelíbí, že finanční zátěž dopadá na obchodníky, kteří musí mezibankovní poplatky zahrnout do konečných cen svých produktů. Vyšší ceny pak platí všichni zákazníci, tedy i ti, kteří kartu nepoužívají a platí v hotovosti. Pravidla MasterCard navíc omezují banky, které nemohou ohledně cen za přijímání plateb kartou konkurovat přes hranice.

Komise proto zaslala společnosti prohlášení o námitkách, ve kterém firmě sdělila svá podezření a Mastercard by se k nim měl nyní vyjádřit. Pokud by se následně potvrdilo podezření komise, mohla by společnost dostat pokutu ve výši až deseti procent celkového ročního obratu.

Kvůli přeshraničním poplatkům u platebních karet vyšetřuje EU také karetní společnost Visa Inc.

Související