Schválená novela z dílny ministerstva financí zužuje definici nestandardně poškozených bankovek a mincí, pro jejichž výměnu platí přísnější pravidla. O poskytnutí náhrady totiž musí vždy rozhodovat Česká národní banka. Naopak bankovky spadající do kategorie standardně poškozených peněz je možné vyměnit běžně v bance.
Díky novele se za běžné poškození budou nově považovat také popsané, pomalované, přetištěné nebo potištěné bankovky, u mincí bude standardním poškozením proděravění. Současně ale platí, že úmyslné poškozování nadále zůstane trestným činem.
„Vyjmutí popsaných, pomalovaných, přetištěných a potištěných bankovek z výčtu nestandardně poškozených bankovek bude mít příznivý dopad na administrativní náročnost spojenou s jejich zpracováním a posuzováním pro účely náhrady za ně. K narušení stahování z oběhu takto poškozených bankovek nedojde, neboť z oběhu jsou stahovány i běžně poškozené bankovky,“ stojí v důvodové zprávě.
Předpis také mírní technické požadavky na tzv. neanonymní zařízení, která přijímají peníze, tedy zejména vkladové bankomaty a automatické pokladní systémy. Konkrétně má dojít ke zrušení požadavku na zadržování podezřelých mincí s tím, že postačí, aby zařízení takové mince pouze odmítalo. Novela také ruší devizový zákon, který se stal v praxi nadbytečným, a úprava nouzového stavu v devizovém hospodářství bude přesunuta do krizového zákona.
Předpis nyní projednají poslanci. Pokud dojde k jeho schválení, změny by měly začít platit od roku 2016.