Kvůli nedostatečné kapacitě využívá Nejvyšší soud aktuálně v Brně kromě své budovy v Burešově ulici také prostory na dalších šesti místech ve městě. Od roku 1993, kdy bylo o sídle soudu rozhodnuto, totiž stoupl počet soudců z 25 na 64 a počet zaměstnanců je nyní více než čtyřnásobný.

O rozšíření areálu v Burešově ulici se uvažuje již od roku 2002, kdy Nejvyšší soud koupil sousední zchátralý bytový dům a nechal na přístavbu zpracovat projekt. Kvůli nedostatku peněz se výstavba odkládala. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ale nyní finanční prostředky přislíbil.

„Při narůstajícím počtu případů je zřejmé, že řešení bylo potřeba najít co nejrychleji. Vítám proto, že jsme dokázali najít cestu, jak soudcům a ostatním zaměstnancům Nejvyššího soudu poskytnout odpovídající zázemí pro jejich práci,“ řekl Pelikán s tím, že náklady by neměly přesáhnout 130 milionů korun.

Předseda Nejvyššího sodu Pavel Šámal rozhodnutí uvítal: „Rozšířit kapacitu soudu a oživit více než deset let starý projekt přístavby na místě zchátralého domu v sousedství, bylo jednou z mých priorit. Oslovil jsem pana ministra s žádostí o pomoc už v prvních týdnech, co jsem byl ve funkci. Byl jsem velmi potěšen přístupem pana ministra při řešení tohoto problému, “ řekl.

Podle ministra spravedlnosti JUDr. Roberta Pelikána, Ph. D. opravdu nelze na nic čekat: „Současná kapacita budov Nejvyššího soudu je skutečně absolutně nedostatečná. Při narůstajícím počtu případů je zřejmé, že řešení bylo potřeba najít co nejrychleji. Vítám proto, že jsme dokázali najít cestu, jak soudcům a ostatním zaměstnancům Nejvyššího soudu poskytnout odpovídající zázemí pro jejich práci. Náklady na tuto přestavbu by neměly přesáhnout 130 milionů korun. Je dokonce možné, že v průběhu soutěžení dodavatele stavby se nám podaří náklady ještě snížit.“

V přístavbě by měl vzniknout prostor pro zhruba stovku soudců a úředníků, místo by se mělo najít i pro knihovnu a podzemní parkoviště. Investiční záměr by měl být schválen na přelomu září a října a výstavba mi mohla začít příští rok v únoru. Hotovo tak nebude dříve než na začátku roku 2018.

Související