Klienti mají další vodítko, které pomůže s výběrem poradce pro byznys. Osmý ročník žebříčku Právnická firma roku ocenil ty nejlepší z velkých advokátních kanceláří. Letošní hlavní cenu si odnesla za domácí kanceláře Havel, Holásek & Partners. Za mezinárodní to pak byl Weil, Gotshal & Manges. Zatímco pro stále dynamičtěji rostoucí českou kancelář s více než stohlavým týmem je to poprvé, americká firma se po roční pauze vrátila na vrchol. Firmy doplňují v triu nejúspěšnějších ještě PRK Partners. Právě tyto kanceláře se na špičce žebříčku drží spolu už třetí rok po sobě.

Boom transakcí

Napříč trhem se od počátku roku hovoří o enormním nárůstu transakčního poradenství a čísla z letošního ročníku Právnické firmy roku to jen potvrzují. Objemy transakcí v kategorii fúze a akvizice se téměř ztrojnásobily, a to na tři biliony korun. "Zaznamenali jsme zvýšený zájem o M&A služby, zejména v oblasti zdravotnictví, pojišťovnictví a telekomunikací," říká Vladimír Uhde z BBH. Objem práce se navýšil i u developerských a nemovitostních projektů anebo soutěžního práva. Naopak propad sledovali právníci v sektorech restrukturalizací a insolvencí, arbitráží anebo informačních technologií. Největší pokles si připsaly veřejné zakázky. "Jedním z důvodů může být ukončení předchozího programovacího období fondů EU a relativně pomalý rozjezd období nového, v němž jsou teprve nyní, v druhém roce jeho trvání, vyhlašovány první výzvy. Do rozhodného období se také zřejmě ještě nepromítla případná investiční aktivita státu, kterou lze s aktuálním růstem české ekonomiky předpokládat," řekl partner advokátní kanceláře MT Legal David Dvořák s tím, že jeho kancelář zaznamenala opačný vývoj.

I přes propady jde v součtu špička advokátního trhu nahoru. "Vloni přesáhly souhrnné tržby za právní služby u třiceti největších kanceláří čtyři miliardy korun," říká organizátor žebříčku Miroslav Chochola ze společnosti Epravo.cz a dodává, že letošní data ukazují na další nárůst tržeb.

Otevření starých ran

Dominantní a dlouhodobě oceňované kanceláře jsou vždy po vyhlášení výsledků trnem v oku konkurence. Každoročně se tak vrací témata, jako je přílišná dominance na trhu anebo přetahovaná o klienty.

Kanceláři Weil, Gotshal & Manges například mnozí vyčítají časté poskytování poradenství státnímu sektoru, zejména v oblasti arbitráží. "Nevybavuji si přitom žádnou relevantní odbornou kritiku, která by na naše poradenství pro stát směřovala," řekl managing partner kanceláře Karel Muzikář. Kritika se nevyhýbá ani co do počtu právníků největší kanceláři Havel, Holásek & Partners, která stále rapidně roste. "Úspěšní vědí, že výsledky každé kanceláře na trhu odráží kvalitu jejich služeb a schopnosti vedení kanceláře služby nabídnout klientům, méně úspěšným stále něco vadí a stěžují si," dodává Jaroslav Havel.

Budoucnost v buticích

V Česku podle dat z ankety Právnická firma roku pomalu, ale jistě začíná boj nejenom o vedoucí, ale také dílčí odvětví, kde se dokážou prosadit i relativně malé či středně velké kanceláře. Duševní vlastnictví, veřejné zakázky, insolvence, sportovní právo anebo trestní právo už několik let v řadě táhnou kanceláře, které se počtem advokátů nebo objemem práce největším na trhu nevyrovnají. Třeba v trestním právu si od roku 2010 pokaždé odnáší cenu Tomáš Sokol z kanceláře Brož & Sokol & Novák. Sportovnímu právu pak dlouhodobě dominují advokáti z KŠD Legal. Menším kancelářím zase nahrává několik speciálních ocenění, jako je firma roku podporující ženy v advokacii, kterou se stala Randl Partners. "Na rozdíl od ostatních široce zaměřených právnických firem jsme efektivní právní butik, který se úzce specializuje na český soudní proces a insolvenci a restrukturalizaci korporací. Jakási pružná štika mezi velkými sumci," popisuje svoji strategii Michal Žižlavský, jehož kancelář má na kontě insolvence Sazky, Pilsen Steel nebo ECM. Letos proto získal prvenství v kategorii restrukturalizací a insolvencí. Kompletní přehled oceněných v patnácti oborových a devíti speciálních kategoriích naleznete na www.pravniradce.cz.

 

Připraveno ve spolupráci s měsíčníkem Právní rádce.


Související