Veřejné zakázky - ilustrační foto
Veřejné zakázky - ilustrační foto
autor: archiv HN

Přijmout nový zákon o veřejných zakázkách je nutné kvůli dalšímu čerpání evropských dotací. Ministerstvo pro místní rozvoj si od něj slibuje zejména zjednodušení zadávání tendrů. Snižuje například administrativní zátěž, kdy nově nebude potřeba ke každé nabídce vyhotovovat protokol.

„ Nejde jen o to, že zákon je potřeba přijmout v souvislosti s přijetím evropských směrnic, přináší také zadavatelům řadu možností, jak dosáhnout kvalitního plnění veřejné zakázky. Je určen pro poctivé zadavatele, kteří chtějí kvalitně zadávat veřejné soutěže,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Nový předpis má také odstranit hlavní problém současného zadávání veřejných zakázek, kterým je hodnocení nabídek výhradně podle nejnižší ceny. Podle ministerstva bude mít nově zadavatel k dispozici celou řadu dalších kritérií, podle kterých bude nejlepší nabídku vybírat. Zákon dále umožní zadavatelům vyloučit dodavatele, který se jim dříve neosvědčil.

Odborníci ale schválený návrh kritizují: „Obávám se, že proklamovaného zvýšení transparentnosti se od zákona nedočkáme. Některé návrhy současného znění dokonce vrací praxi zpět před transparentní novelu z roku 2012. I přesto, že se na první pohled tváří transparentně, nejsou dotaženy do konce. Ani avizované zrychlení výběrových řízení v praxi nebude fungovat, protože lhůty v pracovních dnech jsou zkrácené pouze opticky,“ řekla Kateřina Koláčková, výkonná ředitelka společnosti Otidea, která se veřejnými zakázkami zabývá.

Ministerstvo ale tvrdí, že zákon nemá být podrobným návodem, jen má jasně stanovit pravidla. Současně také resort vypracovává pro zadavatele metodiky, jak při zadávání zakázek postupovat.