Zákon č. 234/2014 Sb., o státní službě ("zákon o státní službě"), který má představovat komplexní úpravu poměrů mezi státními zaměstnanci a služebními orgány a úřady, nabyl účinnosti zásadně ke dni 1. 1. 2015.

Na ústavněprávní úrovni je požadavek na speciální právní úpravu postavení veřejných zaměstnanců zakotven v čl. 79 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších předpisů. Toto ustanovení, které stanoví, že "Právní poměry státních zaměstnanců v ministerstvech a jiných správních úřadech upravuje zákon", nebylo naplněno celých 22 let. Chybějící právní mantinely vyústily v nekoncepčnost celého systému zaměstnaneckých poměrů ve správních úřadech. Dlouhodobě byla odbornou veřejností kritizována rovněž roztříštěnost finančních toků a přílišné kompetence ředitelů či ministrů. Zákon o státní službě má ambici do výše uvedených vztahů konečně vnést jasnou strukturu, která napomůže k transparentnosti správního aparátu a obnoví důvěru v jeho fungování.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 95 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.